Facebook Twitch’e rakip oluyor

0

Facebook, bugün yaptığı açıklamada, ünlü oyun yapımcısı Blizzard ile işbirliğine başladığını duyurdu. Yeni işbirliği ile artık Blizzard oyuncuları online oyunlarına sosyal medya hesapları ile login olabilecekler. Böylece oyun içindeki arkadaşlarını daha kolay bulabilecekler. Ayrıca oyuncular video oyunu içindeyken Facebook Live servisini kullanarak canlı yayın yapabilecekler. Böylece Facebook artık resmen Twitch ve YouTube’a rakip olarak konumlanıyor. Yeni uygulama Blizzard’ın yeni oyun Overwatch ile başlayacak.

Sosyal medya devinin kullanıcıları ise oyunların canlı videolarını Facebook uygulaması üzerinden izleyebilecek, videolara yayın sırasında yorum yapabilecekler.

Video oyun videoları, online dünyanın çok hızlı yükselen trendi. Amazon’un sahip olduğu Twitch’te her ay 100 milyon kişi video oyun videoları seyrederken, YouTube da bir bu kadar izleyici bulunuyor. Sosyal medya servisinin video oyunlarını ise her ay 650 milyon kişi oynuyor. Dolayısıyla, Zuckerberg’in arkadaşlık sitesi oyun videosu yayınına başlamasıyla çok daha fazla sayıda izleyicinin bu alanda reklam verenlerin ilgisini çekeceği düşünülüyor.

Twitch, popularitesini yıllardır istikrarlı bir şekilde yükselen oyuncu ilgisi sayesinde kazanmışken, 1,5 milyar kullanıcıya sahip sosyal medya devinin bu alana girmesiyle dengelerin değişmesi bekleniyor. Çok geniş bir reklam veren ağını elinde bulunduran Facebook’un kendi oyun videoları servisin, reklam networkü içinde hızlıca değerlendirmesine kesin gözüyle bakılıyor. Sosyal medya servisinin yönlendirmesiyle reklam verenlerin yoğun ilgisiyle yükselecek oyun videolarının da günlük hayat içine hızla sirayet etmesi ve önemli bir eğlence kaynağına dönüşmesi fazla zaman almayacak.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>