Techinside Google News
Techinside Google News

Facebook’a göre 2015 mobil yılı olacak

Yeni bir yıl yaklaşırken, Facebook geçtiğimiz yılda gördüğümüz eğilimlerin yeni yıla nasıl yansıyacağı üzerine tahminlerini açıkladı.
- Advertisement -

Facebook Ürün Pazarlama Müdürü Matthew Idema’ya göre, pazarlama dünyası için 2015, daha kişisel müşteri etkileşimlerinin, daha net ölçüm araçlarının ve tüm dünyada kucaklanacak hızlı bir mobil gelişimin yılı olacak.

Facebook’un 2015 beklentileri arasında şunlar yer alıyor:
Mobil cihazlar tüketicilerin dikkatini gittikçe daha fazla çekecek. 
Bu değişim, insanların medya deneyimlerindeki rutin alışkanlıklarında yeni bir alan açtı. Görsel anlamda daha fazla seçenek olması (imaj, haber ve videolar) ve bir ürünü keşfetmenin yeni yollarının ortaya çıkması insanların alışveriş yapma şeklini değiştirdi. Pazarlamacılar insanlara bu yeni ortamda  ulaşmaya odaklanmalı ve tek bir mecra ya da deneyim yerine çeşitli deneyimler yaratma üzerine yoğunlaşmalı.

Dijital reklam, ölçülebilirlikten gerçek anlamda hesaplanabilirliğe geçiş yapacak. Tıklama sayısı üzerine kurulu temel ölçüm şekilleri bize işin çok küçük bir kısmını anlatıyor. Daha büyük ölçekli, kesin ve yeni ölçüm araçlarıyla pazarlamacılar neyin işe yaradığını anlayıp kendileri için önemli olan marka ölçümleri ve satışlara odaklanabilecekler.

Daha kişisel bir yaklaşıma sahip olan işletmeler kazanacak.
Pazarlamacılar, müşterileriyle ilgili kampanyalar hazırlamak için her zamankinden daha fazla bilgi ve araca sahip. Müşterilerse çeşitli kanallarda gördükleri reklamların kendilerini ilgilendiren içeriğe sahip olmasını gittikçe daha çok istiyor. eMarketer’a göre bir tek müşteri için çalışan pazarlamacıların yalnızca yüzde 5’i kapsamlı bir şekilde kişiselleştirme yaptıklarını söylüyor.

Müşteri ilişkilerinde mesajlaşmanın önemi giderek artacak. 
Müşteri ihtiyaçlarını hızlıca görebilmenin en önemli yolu; gerçek zamanlı diyalog kurabilmek. Gittikçe daha çok insan mesaj odaklı iletişime yöneldikçe firmalar çalışanları ve müşterileri arasında yapıcı bir diyalog kurabilmek için bu yeni iletişim kanalına geçecek.

Dünya nüfusundaki artış yüksek büyüme oranına sahip ülkeler tarafından sağlanıyor ve bu büyüme de mobilde görülüyor.
Önümüzdeki 10 yıl içinde dünya nüfusu artmaya devam ettikçe, bu artışın büyük kısmının ABD dışındaki ülkelerde gerçekleştiği görülecek. eMarketer’a göre önümüzdeki 3 yıl içinde cep telefonu ile bağlanma oranı küresel ölçekte yüzde 61,1’den yüzde 69,4’e yükselecek.  Daha çok insanın öncelikli olarak mobil cihazları tercih etmesiyle firmalar ve pazarlamacılar da onları takip edecek.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir