Facebook’ta sahte haber uyarıları görünmeye başladı

0

ABD Başkanlık seçimleri sonrasında Facebook’un başını ağrıtan sahte haber konusunda sosyal medya servisinin çözümü nihayet kendini göstermeye başladı.

Sosyal medya servisinde beliren bazı haberlerin altında kırmızı bir uyarı işaretiyle, “itiraz edilen haber” ifadesi ortaya çıktığı görülüyor.

Facebook’un sahte haberlere bulduğu nihai çözüm, haberlerin doğruluğunu kontrol eden bir gazetecilik organizasyonu ile çalışmak olmuştu. Bu organizasyon, sahte haber şüphesi ile şikayet edilen haberleri inceleyip, kaynaklarını araştırıyor ve eğer sahte olduğu tespit edilire haberin altında uyarı sembollerini gösteriyor.

Sahte olduğu görüntülenen ilk haberlerden biri, 17 Mart’ta Facebook’ta yayılmaya başlayan, İrlanda vatandaşlarının ABD’de köle edilip ticaretinin yapılması hakkında bir haber oldu. Facebook gelen şikayetlerden sonra haberi inceledi ve şimdi bu haberin altında “Disputed by…” uyarısı yer alıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>