Facebook’tan OpenCellular standardı

0

4 milyar insanın internete erişim imkanı bulamadığı dünyada Facebook şimdi internetin erişemediği bölgelere bağlantı sağlamak amacıyla yeni bir platformu hayata geçireceğini duyurdu. OpenCellular isimli yeni platform, bir ayakkabı kutusu büyüklüğündeki sunuculardan oluşuyor. Bu kutular, 10 km yarıçapındaki bir alana sinyal gönderebiliyor. Bağlantı seçenekleri ise 2G’den LTE’ye kadar geniş bir yelpazeye sahip.

Aynı anda 1500 kişinin bağlanmasına imkan tanıyan platform, bu yaz mevsiminde kullanılmaya başlayacak. Facebook platformu şimdiden şirketin kampüslerinde test ediyor ve sonuçlar da oldukça başarılı.

Açık kaynak kodlu bir platform olan OpenCellular, başka kurumların da kendine özel tasarımlar geliştirmesini sağlayacak. Böylece GSM operatörleri, devlet kurumları, üniversiteler gibi kuruluşlar kendi bağlantı istasyonlarını tasarlayıp kurabilecek ve diledikleri bölgeye kablosuz bağlantı sağlayabilecekler.

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>