Techinside Google News
Techinside Google News

FaceTime esnasında Siri ile konuşabileceksiniz!

Yapay zekâ yarışında geride kalmak istemeyen Apple yayınlanan yeni bir patente göre Apple Siri ve FaceTime’ı entegre etmeye hazırlanıyor
- Advertisement -

İlk kez macobserver tarafından fark edilen belgeye göre kullanıcılar FaceTime görüşmeleri sırasında Siri ile gerçek zamanlı olarak etkileşime geçebilecekler. Bunun ne gibi bir faydası olacak derseniz, görüşmeden ayrılmak zorunda kalmadan Siri’ye yol tarifi ya da hava durumu sorabildiğinizi hayal edin; Siri sanki görüşmenin bir parçasıymış gibi yanıt verecek.

Şu anda Siri’den sizin için bir FaceTime araması yapmasını isteyebilirsiniz, ancak onu aramanın bir parçası haline getirmek iletişim kurma şeklimizde devrim yaratacaktır. Benzer çalışmaları diğer firmalar da (örneğin Microsoft popüler video konferans sistemi Teams’e CoPilot’ı entegre ederek) son dönemde hızla gerçekleştirmeye başlamış durumdalar. Apple’ın son patenti, teknoloji devinin bu alanda geride kalmamak ve hatta mümkünse fark yaratmak istediğini ortaya koyuyor.

Apple’ın patent başvurusunda şöyle deniyor: “Bir örnek, en az iki cihaz arasındaki bir video iletişim oturumu sırasında, bir cihazda bir ses girişi almayı, bir sunucuya ses girişinin metinsel bir temsilini oluşturmayı ve iletmeyi, sunucudan hem ses girişinin metinsel temsilini hem de başka bir cihaz tarafından oluşturulan bir veya daha fazla ek metinsel temsili içeren paylaşılan bir transkripsiyonu almayı ve paylaşılan transkripsiyona dayalı olarak bir veya daha fazla aday görevi belirlemeyi ve sunmayı içerir.”

Bu, Apple’ın Siri’yi ekosisteminin ayrılmaz bir parçası haline getirmeye yönelik devam eden çabalarıyla uyumlu gözüküyor. Apple’ın yapay zeka geliştirme çabalarını WWDC etkinliğinde ve sonrasında fazlasıyla duyduk, ancak son Apple patentleri daha da fazla yeteneğe işaret ediyor.

Örneğin, Apple halihazırda Siri’yi iMessage’daki grup sohbetlerinin bir parçası haline getirmek ve video etkinliklerinin ekranda canlı grafiksel bindirmelerini sağlamak için çalışıyor. Siri’nin FaceTime ile potansiyel entegrasyonu hakkındaki bilgiler yalnızca bir patent başvurusundan geldiğinden, bunun ne zaman gelebileceğini hala bilmiyoruz, ancak Apple’ın sanal asistanıyla aldığı yönü görmek ilgi çekici.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir