FBI gazetecileri hack’leyecek

0

ABD’de ifade özgürlüğü kapsamında devam eden bir davada mahkeme FBI’ın gazetecileri gizlice izleyebileceği ve dijital sistemlerini hack’leyebileceği yönünde görüş bildirerek büyük bir tartışma başlattı.

Hakimin kararının basın özgürlüğü yasalarına aykırı olduğunu savunanlar karara itiraz ederken, söz konusu kararın FBI, CIA veya NSA gibi ABD’li güvenlik organizasyonlarının, gazetecileri rahatça dinlemesinin önünü açması bekleniyor. 

Yargıca göre, FBI medya mensuplarını dinlemek için kullandığı hack yöntemlerini açıklamak zorunda değil ve terörizm soruşturmalarında bunları rahatça kullanabilir.

Söz konusu dava Associated Press haber ajansında çalışan gazeteci ve editörlere ait 20 telefon hattına dair görüşme kayıtlarının Adalet Bakanlığı tarafından gizlice ele geçirilmesi sonucunda açılmıştı. Adalet Bakanlığı ise FBI’ın 2013’te Yemen’de yaşanan terör saldırı hakkında ipuçları aradığını dile getirerek kendni savunmuştu. Dava ilerlediğinde Adalet Bakanlığı’nın FOX ve Washington Post editörlerinin telefonlarını da dinlediği ortaya çıkmıştı. Ancak bu dinlemeler mahkeme kararıyla değil, FBI’ın hack yetenekleri ile yapıldığı için büyük tepki toplamıştı.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>