FBI, WhatsApp’a kafayı taktı!

0

1 milyar kullanıcı sayısına ulaşan WhatsApp’ın başı FBI ile dertte. Şifrelenmiş iletişim teknolojisi kullanan WhatsApp’ın mesajlarını okuyamayan ABD’nin güvenlik birimleri, Facebook’u iş birliği yapmamakla suçluyor.

WhatsApp’ı satın alan Facebook, uygulamanın şifreli iletişim yöntemini kaldırmamış ve kullanıcıdan kullanıcıya şifrelenmiş iletişimin arasına kimsenin giremeyeceğini, mesajların okunmasının mümkün olmayacağını vurgulamıştı.

Ancak bu politika şu sıralar FBI’ı hiç memnun etmiyor. NSA gibi kurumların elinde yer alan dinleme teknolojileri ile dünyadaki iletişimin büyük bölümünü dinleyip kaydedebilen ABD güvenlik kurumları, teröristleri topladıkları bu büyük veri içindeki belirli anahtar kelimelere göre arıyor. Filtrelere takılan anahtar kelimeleri tespit eden yazılımlar daha sonra ilgili kullanıcıları izlemeye alarak muhtemel terörist saldırılar hakkında önceden bilgi sahibi olmayı amaçlıyor.

Fakat WhatsApp gibi güçlü şifrelenmiş yazılımlarla ile yapılan iletişim ABD’nin dinleme istasyonlarındaki filtreleme yazılımlarını anlamsız kılıyor. Şifreleri çözemeyen yazılımlar, yazılanları okuyamıyor, analiz edemiyor.

FBI’ın direktörü James Comey de bu şikayeti en üst düzeyde dile getirerek Facebook’un WhatsApp’daki şifrelemeyi çözmeleri için kendilerine yardımcı olmadığından yakındı. ABD’nin iletişim güvenliği komisyonunda konuşma yapan Comey, “WhatsApp’ta bir milyardan fazla iyi insan olduğuna eminiz ancak az sayıda da olsa terörizm bağlantılı kullancılar WhatsApp’ı yakalanmadan iletişim kurmak için kullanıyor ve WhatsApp ürünleri güvenliğimizi tehdit ediyor,” ifadelerini kullandı.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>