Felçli hastalar için yapay zeka ile yazı

0

Yapay zeka ile yazı

Felçli insanlar artık yapay zeka ile yazı yazabilecek. Geliştirilen yeni yöntem, düşünce gücünün bilgisayar ortamı sayesinde yazı yazmasını sağlıyor.

Yapay zeka ile yazı yazılabiliyor

Beyin bilgisayar arayüzlerinde yaşanan gelişmeler, özellikle felçli hastalar için umut verici oluyor. Hem hareket kabiliyetini hem de yaşam standartlarını artırabilen bu gelişmelere bir yenisi daha eklendi.

Sciencemag’de yayınlanan ve F.R Willet isimli bir araştırmacı ve ekibi tarafından yürütülen araştırmayla, yapay zeka sayesinde yazı yazılabildi. Beyin aktivitelerini takip eden bir arayüz geliştiren araştırmacılar, kişinin hayal ettiği el hareketlerini anlamlandırabiliyor ve bu hareketleri yazıya dökebiliyor.

Yapılan testlerde yüzde 95 doğruluk oranıyla bir kişinin dakikada 66 karakter yazması sağlandı. Bu karakterlerle hastaların kendilerini daha iyi ifade edebilmesi ve yaşam şartlarının iyileştirilmesi hedefleniyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>