Fiat Chrysler, otonom araç için BMW ve Intel ile ortaklık kurdu

0

Fiat Chrysler, kendi otonom araç teknolojisini geliştirmek için BMW ve Intel ile işbirliği yapma kararı aldı.Böylece dev otomobil üreticisi Fiat Chrysler da Intel’in otonom sürüş teknolojisini tercih etmiş oldu.

Temmuz 2016’da BMW de Mobileye’ı satın alan Intel ile çalışacağını ve onun otonom sürüş teknolojisi üzerine kendi araçlarını geliştireceğini açıklamıştı.

İki firma şu anda 40’ın üzerinde test aracını yollarda birlikte test ediyorlar. Şimdi bu kampa Fiat Chrysler da katılmış olacak. Araçların test sırasında oluşturacağı veri Intel tarafından değerlendirileceği için bu verinin ışığında geliştirilecek teknoloji aynı zamanda BMW’nin araçları içinde kullanılmış olacak. Diğer bir deyişle BMW ve Fiat Chrysler otonom araç geliştirme konusunda iş birliği yapmış olacaklar.

BMW’nin yöneticisi Harald Krüger de, Fiat Chrysler’ın da ortaklığa katılımıyla, Level 3-5 otonom sürüş teknolojilerini geliştirme aşamasında önemli bir yol kat edeceklerinin altını çizdi.

İşlemci üreticisi Intel, otonom sürüş teknolojileri konusunda yaygın kullanılan ürün ve hizmetlere sahip Altera’yı 16,7 milyar dolara ve Mobileye’ı 15,3 milyar dolara satın aldıktan sonra bir anda otonom sürüş teknolojileri alanındaki en güçlü firmalardan birine dönüşmüştü. İşlemci sektöründeki rakibi Nvidia ise kendi işlemcileri üzerine kurulu farklı otonom sürüş teknolojilerini geliştirerek Intel ile rekabet etmeye çalışıyor. Ancak Fiat’ın da katılımıyla şimdi Intel cephesi gücünü daha da pekiştirmiş görünüyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>