Fiat Chrysler ve PSA Grubu ortaklık kurdu

0

Fiat Chrysler ve PSA Grubu, güçlerini birleştirme karar aldı. İki şirketin birleşmesiyle doğacak yeni şirket, dünyanın en büyük dördüncü otomobil üreticisi olacak.

Fiat Chrysler ve PSA Grubu

Otomobil sektöründeki rekabetin kızışması, üreticilerin kendi aralarında ortaklık kurarak daha olabilme planları yapmasına neden oluyor. Bu alandaki son örnek ise Fiat Chrysler ile PSA Grubu ortaklığı oldu.

Ctiroen ve Peugeot markalarının sahibi olan PSA Grubu, otomobil sektörünün bir diğer dev ismi Fiat Chrysler ortaklık kurdu. Ortaya çıkacak yeni şirketin, dünyanın en büyük dördüncü otomobil şirketi olacağı belirtiliyor.

Hem Fiat Chrysler hem de PSA Grubu bu ortaklıkta yüzde 50 paya sahip oldu. Yeni şirketin CEO’luk görevine ise PSA Grubu İcra Kurulu başkanı Carlos Tavares 5 yıllığına getirildi.

4 yıl içinde bu birleşmenin yüzde 80 oranında tamamlanacağı, 7 yıl içinde ise yüzde 100’e ulaşacağı belirtiliyor. Ayrıca iki şirketin yatırım ortaklığı sayesinde yılda toplam 3.7 milyar Euro tasarruf da edilecek.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>