Fidye yazılımlarına karşı yeni bir engel geliyor!

0

Fidye yazılımı saldırıları

Hacker saldırılarının giderek arttığı ve artmaya da devam edeceği göz önüne alındığında, hem saldırılardan korunmak hem de farklı saldırı türlerine karşı önlem almak giderek daha fazla önem kazanıyor. Özellikle bütçeleri bir IT departmanını desteklemeyen firmalar için, hazır geliştirilmiş güvenli çözümleri kullanmak çok daha pratik ve güvenli. Fidye yazılımlarının giderek büyüyen bir tehdit haline gelmesini engellemek amacı ile ESET ile Intel teknoloji tabanlı iş birliklerini geliştirerek KOBİ’ler için çözüm sunuyor. 

Fidye yazılımlarına karşı teknoloji duvarı

Fidye yazılımı, KOBİ olarak adlandırılan küçük ve orta ölçekli işletmelerin karşılaştığı en ciddi siber tehditler arasında yer alıyor. Saldırganlar, kötü amaçlı yazılımları sanal makineler içerisine gizlemek gibi daha karmaşık teknikleri benimsiyorlar.

2022 yılında fidye yazılımı saldırıları yaşayan KOBİ’lerin yüzde 44’ünün 250 bin ile 500 bin dolar arasında ödeme yaptığı göz önüne alındığında fidye yazılımlarının KOBİ’ler için ne kadar büyük bir mali yük olduğu da görülüyor.

KOBİ’ler orantısız bir şekilde saldırıya uğruyor

KOBİ’ler siber risklerle başa çıkmak için çoğu zaman personel sıkıntısı çekiyor. Sınırlı bütçeler ile siber saldırılara karşı korunmanın en iyi yollarını bulmak zorlayıcı olabiliyor. Fidye yazılımlarını önleme konusuna ciddi olarak eğilmek isteyen KOBİ’ler temel bilgilerle başlayabilir.

Verileri düzenli olarak yedeklemeli ve en az bir tam yedek setini internetten uzak ve şirket dışında tutulmalı ayrıca işletim sistemleri de dahil olmak üzere yazılımları yamalı ve güncel olmalı. Fidye yazılımlarını gerçekten önlemek ve kaldırmak için, önde gelen bir uç nokta güvenliği sağlayıcısı olan ESET’in sunduğu gibi çok katmanlı çözümler etkili bir seçenek. 

Artan tehditlere yanıt olarak ve KOBİ’leri daha iyi desteklemek için ESET, yazılım tabanlı algılama teknolojilerini Intel vPro platformunda bulunan bir teknoloji paketi olan Intel Tehdit Algılama Teknolojisi  donanım tabanlı tehdit algılama ile geliştirdi. Intel TDT, ESET Endpoint Security ürününü Intel vPro platformuyla kullanan KOBİ’lerin üstün fidye yazılımı korumasından yararlanması için donanım destekli bir algılama katmanı ekliyor.

ESET Türkiye Siber Güvenlik Uzmanı Gürcan Şen,konu ile ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: “Intel’in donanım tabanlı fidye yazılımı algılama teknolojisine ESET ürünlerini entegre etmiş olmamız fidye yazılımlarına karşı korumamızı önemli ölçüde arttırıyor. CPU düzeyinde telemetriden yararlanmak, kötü amaçlı şifrelemenin daha iyi izlenmesini sağlamak için atabileceğimiz etkili bir adım. Bu iş birliği, fidye yazılımlarının bellekte algılanmaktan kaçındıkları sırada tespit edilmelerine olanak veriyor. ESET her zaman çok katmanlı yaklaşıma inanmıştır ve silikon katmanın eklenmesinin, donanım tabanlı güvenliğin tehditlerle mücadelede bir sonraki kilometre taşı olduğunu düşünüyoruz.” 

 

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.