Techinside Google News
Techinside Google News

Fidye yazılım saldırılarında referans model yayınladı

Singapur, büyüyen fidye yazılımı tehdidiyle mücadele etmek için bir plan olduğunu söylediği şeyi yayınladı ve bu tür saldırıların nasıl azaltılacağına dair yönergeler sundu.
- Advertisement -

Singapur, büyüyen fidye yazılımı tehdidiyle mücadele etmek için bir plan olduğunu söylediği şeyi yayınladı ve bu tür saldırıların nasıl azaltılacağına dair yönergeler sundu. Bunlar, bir referans fidye yazılımı “öldürme zinciri” ve fidye taleplerinin ödenip ödenmeyeceğine ilişkin tavsiyeleri içeriyor.

Siber Güvenlik Ajansı (CSA) Çarşamba günü yaptığı açıklamada, fidye yazılımı risklerinin ölçek ve etki açısından önemli ölçüde arttığını ve Singapur dahil ülkelerin ele alması gereken “acil” bir sorun haline geldiğini söyledi.

Hükümet dairesi, “Saldırganlar operasyonlarını adaletten kaçmak için sınırlar ve yetki sınırları ötesinde yürüttükleri için doğası gereği uluslararası bir sorundur. Yasadışı parasal kazançlarla beslenen fidye yazılımı, hedeflenen ağlara yetkisiz erişimden kara para aklama hizmetlerine kadar suç hizmetleri sunan bir suç ekosistemi oluşturdu” dedi.

Raporda, “önlemenin tedaviden daha iyi olduğu” vurgulanırken, beceri zincirini ilk iki aşamada kesmenin öncelik olması gerektiği ifade edildi.

Raporda, “Bir fidye yazılımı öldürme zincirine ilişkin ortak bir referans modeline sahip olmak, ülkelerin birbirini daha iyi anlamasına, bilgi paylaşımını kolaylaştırmasına, fidye yazılımına karşı en iyi uygulamaları karşılaştırmasına ve mevcut ulusal önlemlerdeki boşlukları belirlemesine olanak tanır” denildi. Taslak ayrıca Singapur’un fidye ödemesinin “kesinlikle caydırılması” gerektiği şeklindeki duruşunu da destekledi. Çünkü bunu yapmak, saldırganın ana hedefi bu olduğundan fidye yazılımı sorununu daha da artıracaktır.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:05:09

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir