Finlandiya fosil yakıt kullanımını bırakıyor

0

Finlandiya fosil yakıt

Finlandiya fosil yakıt kullanımından tamamen vazgeçiyor. Hükümet kararı sonucunda, sıfır karbon salınımı planları 1 yıl erkene çekildi.

Finladiya fosil yakıt için 2029’u hedefliyor

Kuzey Avrupa ülkesi Finlandiya, yenilenebilir enerjiye yönelik yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor. Çevre dostu bir ülke olmayı hedefleyen Finlandiya, daha önce 2030 yılına kadar ülkedeki tüm kömür santrallerini kapatacağını duyurmuştu. Hükümet tarafından yapılan açıklamada bu planın 1 yıl erkene alındığı ve 1 Mayıs 2029’da kömür santrallerinin tamamının kapatılmış olacağı belirtildi.

Şu anda ülkede yüzde 8’lik enerji kapasitesi bulunan kömür santrallerinin tamamen kapatılması, ülkenin sıfır karbon salınımı planlarında önemli bir role sahip.

Ayrıca 10 yıllık geçiş süresi boyunca şirketlerin kendilerini yeniden düzenleyebilmeleri için 90 milyon euro’luk teşvik paketinin sunulacağı da belirtiliyor.

Birçok Avrupa ülkesi, fosil yakıt fosil yakıt kullanımından tamamen vazgeçiyor. İsveç 2022 yılında, İtalya ve İngiltere ise 2025 yılında fosil yakıtlardan tamamen vazgeçecek.

Ayrıca bu ülkelerin benzinli ve dizel otomobilleri yasaklayarak, elektrikli araç teşvikleri de yapması, bu planlamanın tamamı için büyük öneme sahip.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>