Fintech borsa endeksi kuruldu!

0

Finansal teknolojilerin (fintech) hızlı yükselişi, Nasdaq ve KBW’yi harekete geçirdi ve 18 Temmuz 2016 tarihi itibarıyla fintech dünyası KFTX kısaltmasıyla kendi borsa endeksine kavuştu. Finansal ürünleri ve hizmetleri müşterilerine sunmak için teknolojiden faydalanan ve yaklaşık olarak 785 milyon doların üzerinde toplam pazar değerine sahip şirketlerin performansını takip edecek olan endekste şimdilik 49 fintech şirketi yer alıyor.

Bu şirketler arasında fintech dünyasının veri yönetimi, uluslararası para transferi, ticaret ve ödeme gibi alanlarından dev şirketler yer alıyor. Fintech girişimlerine 2016 yılının sadece ilk çeyreğinde yapılan toplam küresel yatırım Accenture tarafından yayınlanan rapora göre 5,3 milyar dolara ulaşmış ve yıldan yıla yüzde 67’ye ulaşan bir artış göstermişti.

Yeni kurulan borsa endeksinin, fintech dünyası için merkezi bir performans takip aracı olarak da işlev görmesi bekleniyor. KFTX adını taşıyan yeni fintech endeksinde yer alan şirketler arasında PayPal, MarketAxess, CME Group ve Visa gibi ödeme devleri yer alıyor. Fintech endeksiyle birlikte KBQ Nasdaq endeks ailesindeki toplam endeks sayısı da 10’a yükselmiş oluyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>