Firefox da Windows XP desteğini çekiyor

0

Efsanevi işletim sistemi Widnows XP için bir kötü haber de Mozilla Vakfı’ndan geldi.

Microsoft’un artı destek vermediği ama milyonlarca insanın inatla kullanmaya devam ettiği Windows XP’de sorunsuz çalışan tarayıcılardan biri olan Firefox, Eylül 2017’den itibaren Firefox’ta, Windows XP desteğini sonlandıracağını açıkladı.

Mozilla kararını 8 ay önce açıklayarak, Windows XP üzerindeki Firefox kullanıcılarına yeni işletim sistemine geçmeleri için zaman tanımak istiyor.

Firefox, Window XP üzerinde çalışmayacak mı?

Bu gelişme, Firefox’un Windows XP üzerinde çalışmayacağı anlamına gelmiyor. Çok sayıda kurumsal kullanıcı, eski donanımlara sahip PC’lerde Windows XP sistemini çalıştırıyor ve Firefox tarayıcıları kullanıyor.

Ancak Eylül 2017’den sonra Firefox artık güncellemelerini hazırlarken Windows XP’yi de düşünerek çalışma yapmayacak. Bu da Windows XP üzerinde çalışan eski Firefox tarayıcılarda güvenlik açıklarının oluşacağı ve zamanla hacker’ların hedefi olacağı anlamına geliyor.

Windows XP çalıştıran eski PC’leri modern internete bağlayan en önemli tarayıcı olan Firefox’un da desteğini çekmesiyle Windows XP’nin büyük oranda kullanıcı kaybedeceği ve artık iyice unutulacağı düşünülüyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>