Techinside Google News
Techinside Google News

Fitness takip cihazlarının muhteşem geleceği

Hayatımıza fark ettirmeden giren giyilebilir teknolojilerden olan fitness takip cihazları gelecekte çok önemli konumlara sahip olabilir.
- Advertisement -

Fitness takip cihazlarının tarihi Leonardo da Vinci’nin Romalı askerlerin yolculuklarını izlemek için tasarladığı ilkel dişli ve sarkaçlı adım sayaçlar ile 15. yüzyıla kadar uzanıyor.

Bugünün cihazları ise kalori sayıyor, uyku evrelerini ölçüyor ve adımların yanında kalp ritmini de izliyor. Fitness uzmanları cihazların popülaritesinin ve kullanışlılıklarının cihazlar daha karmaşık hale geldikçe artacağını öngörüyorlar.

PCMag.com’da bir kıdemli analist olan Jill Duffy, “Fitness takip cihazlarında geçtiğimiz seneden bu yana iki büyük değişiklik gerçekleşti: birincisi artık daha fazlası kalp ritmi ölçmeyi destekliyor, ikincisi de bazıları artık akıllı saat fonksiyonlarına sahip” diye konuştu. Duffy akıllı saat fonksiyonlarına örnek olarak telefona gelen mesajın fitness cihazı ekranında gösterilebilmesini verdi. “Ocakta çıkması beklenen Apple Watch hem tam bir akıllı saat hem de fitness takip cihazı olacak, kalp ritmi verisini de içerecek” dedi.

fit2

Analiz firması IHS Technology’nin verilerine göre tüketiciler 2013 yılında fiyatları 49 ile 200 dolar arasında değişen yaklaşık 84 milyon adet fitness takip cihazı satın aldılar. Veriler 2019 yılına kadar bu sayının 120 milyonu aşacağını öngörüyor.

American College of Sports Medicine’den bir egzersiz fizyolojisti olan Neal Pire, “Fitness takip cihazlarındaki tüm bu seçeneklere rağmen henüz erken aşamalardayız” diye konuştu. Pire, takip verilerinin ve bunların kolay erişim için bulut servisleri üzerinde depolanmasını bazı insanların faydalı bulduğunu, bazılarının ise işine yaramadığını söyleyerek, “Yiyecek veya egzersiz günlüğü tutmada çok başarılı kişiler var. Diğerleri ise sadece ilgilenmemekle kalmıyor, aynı zamanda fikirden nefret ediyorlar” dedi.

Los Angeles’tan bir antrenör olan Shirley Archer ise fikre katılmakla beraber kullanımın her zaman uzun vadeli olmadığını ekledi. Aynı zamanda “Fitness 9 to 5” in yazarı olan Archer, “Araştırmalar gösteriyor ki Eylül 2013 itibariyle her 10 Amerikalıdan sadece biri fitness takip cihazı kullanıyor” diye konuştu. Ancak cihaz alanların yüzde 30’u cihazı kullanmayı altı ay içinde bırakıyor.

Archer, bir takip cihazı seçmek için üç faktörün göz önüne alınması gerektiğini söylüyor: nasıl kullanılmaya niyetlenildiği, nerede giyileceği ve ne kadar verinin takip edileceği. Archer, acemilerin daha basit modellerle başlayarak bir temel oluşturmaları gerektiğini ve daha sonra bu seviyeleri yavaş yavaş yükseltebileceklerini söyledi.

Duffy ileride takip cihazlarının sadece egzersizden ziyade genel olarak sağlığa yoğunlaşacağı zamanların geleceğini öngörüyor. Konu hakkında “Öyle bir senaryo düşünün ki doktorunuz son 60 gün içindeki kalp ritmi verilerinize ulaşabiliyor ve herhangi önemli bir durum var mı diye kontrol edebiliyor. İşte bu yüzden takip cihazları uzun vadede anlamlı hale gelecek” diye konuştu.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir