Ford 5 yıl içinde otonom araç üretecek

0

ABD’li otomobil üreticisi Ford, kendi otonom otomobillerini 2021 yılında yollara çıkarmayı planlıyor. Üstelik bu araçlar, Uber benzeri özel bir araç paylaşım servisi ile gelecek. Yani, aracı satın alanlar kullanmadıkları zamanlarda aracın kendi kendine gidip müşteri taşımasını ve para kazanmasını sağlayabilecek. Aracı satın alamayanlar ise uygulamayı kullanarak evinin önüne kadar otonom otomobil çağırıp dilediği yere yine otonom olarak gidebilecek. Bu senaryo aynı zamanda, otonom otomobil üretemeyen otomobil markaları için bir kabus, zira insanların otomobil sahibi olma isteği hızla azalacak ve otomobil ihtiyaçlarını otonom araç kiralayarak giderecekler.

Ford’un CEO’su, 2021’den sonra da sürücü gerektiren otomobilleri satmaya devam edeceklerinin altını çizerken Ford’un artık bir otomobil şirketi değil, “ulaştırma” şirketi olacağını da vurguladı.

Ford bu hedefine ulaşmak için tam otonom sürüş teknolojilerini geliştirmek için çabasını yoğunlaştıracak. Firma, sürüş yardım sistemlerine daha fazla yatırım yapmayıp tüm kaynaklarını tam otonom teknolojilere yatıracak. Ayrıca otonom sürüş teknolojisini test edecek araç filosundaki otomobil sayısını 2016’nın sonuna kadar 30’a çıkaracak. Ayrıca Silikon Vadisi’nde otonom teknolojiler üzerinde çalışan araştırmacılarının sayısını da 130’dan 260’a çıkaracak.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>