Ford Avrupa’da otonom sürüş testlerine başlıyor

0

Otonom sürüş teknolojisi nihayet Atlantik’in doğusuna yayılıyor.

ABD’de yoğun olarak test edilen otonom sürüş teknolojisi, Ford’un hamlesi ile şimdi Avrupa’da da gündeme taşınacak.

Ford, 2017’de otonom sürüş testlerine başlamak için Avrupa’dan izni kopardı. Hali hazırda Avrupa’da otonom sürüş testleri yapan çok az sayıda otomobil bulunuyor. Ford’un test araçlarıyla beraber bu sayı çok artmış olacak.

Avrupa otonom otomobil istiyor

Ford’un ilk aşamada Avrupa yolları için hazırladığı 30 araçlık bir test filosu var. Ford ile birlikte diğer teknoloji şirketlerinin de Avrupa’da testlere yoğunluk vermesi bekleniyor.

Ford ayrıca 2021 yılında ABD’de otonom taksileri devreye sokmak istiyor. Ancak rakiplerinin aksine Ford’un piyasaya çıkacak otonom araçlarında direksiyon bulunmayacak. Ford, otonom sürüşe güvenin oluşması için bu adımın gerekli olduğunu savunuyor. Google da, otomobil üretimyor olmasına rağmen, otonom sürüş teknolojileri hayata geçtiğinde direksiyonlu otomobil üretiminin durması gerektiğini ve insan sürücülerin kademeleri olarak trafikten çekilmesi gerektiğini vurguluyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>