Ford elektrikli araç batarya tesisi kuracak

0

Ford elektrikli araç batarya tesisi

Ford elektrikli araç batarya tesisi kurmak için yeni bir adım atıyor. 29 milyar dolarlık yatırım kapsamında Ford yeni bir tesis kuracak.

Ford elektrikli araç batarya tesisi için harekete geçiyor

Ford, 2025 yılına kadar elektrikli ve otonom araç geliştirmeye 29 milyar dolar ayırdığını duyurmuştu. Ford bu yatırım tutarı kapsamında, batarya geliştirme tesisi konusunda da önemli bir adım attı.

Michigan’ın güneydoğusunda şirket, Ford Ion Park isimli bir pil geliştirme merkezi kurdu. Tesis araştırma, üretim ve satın alma gibi alanlarda uzman olan 150 kişilik merkezi bir multidisipliner ekibi kuracak. Ford, ekibin daha az maliyetli ve daha geniş menzil sunan elektrikli araç bataryaları geliştireceğini belirtti.

Ford, Ion Park ekibine liderlik etmesi için elektrikli sistemler mühendisliği şu anki müdürü Anand Sankaran’ı seçti. Sankaran’ın özgeçmişinde, yakın zamandaki Mustang Mach-E ve otomobil üreticisinin ilk elektrikli araçlardan biri olan 2001 Escape Hybrid gibi projeler yer alıyor.

Ford ayrıca elektrikli araç bataryalarının geliştirilmesi, test edilmesi ve üretilmesi için bir laboratuvar kurmak için 185 milyon dolar ayırdı. Önümüzdeki yılın sonlarında açılması planlanan 200 bin metrekarelik tesis, şirketin yeni batarya teknolojilerini hızla ölçeklendirmesine olanak tanıyacak.

Otomobil üreticisi, yeni batarya kimyalarını denemek için geçen yıl 100 milyon dolarlık 185 bin metrekarelik tesisi açtı. Tesis, kapılarını açtığından beri 150’den fazla farklı hücre test etti ve analiz etti.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>