Foxconn geliri düştü!

0

Foxconn geliri

Foxconn geliri son yılın en düşük seviyesine indi. Koronavirüs salgınıyla üretimin durması ve taleplerin düşmesi, üreticileri zor durumda bıraktı.

Foxconn geliri yüzde 90 düştü

Koronavirüs salgını, tüm dünyada üretim ve hizmet sektöründe ciddi aksamalara neden oldu. Bununla birlikte, bazı şirketler ciddi anlamda gelir kaybı yaşamış durumda.

Özellikle iPhone üretimi konusunda yaptığı çalışmalara bilinen Foxconn, 2020 yılının ilk çeyreğinde çok zor bir dönem geçirdi. Foxconn’un gelirleri, son yılın en düşük seviyelerine kadar geriledi. İlk çeyrekte yüzde 90’lık bir kayıp yaşayan Foxconn, toplamda 70,3 milyon dolarlık net kar elde etti. Bu düşüş, birçok analist tarafından yapılan tahminlerden bile 4 kat daha fazla oldu.

Bu duruma özellikle salgın nedeniyle Çin’de bir dönem fabrikaların kapatılmış olmasının da neden olduğu belirtiliyor. Ayrıca bu toparlanma süreciyle birlikte genel tabloya baktığımızda, üretimin olduğu ancak bu ürünlere talebin olmadığını görüyoruz. Birçok kişi bu dönemde teknoloji ürünlerini öncelikli ihtiyaçları arasından çıkarmış durumda. Ancak ikinci ve üçüncü çeyrekte Foxconn için toplarlanmanın gerçekleşmesi bekleniyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>