Fransa yenilenebilir enerjiye 57 milyar dolar yatıracak

0

Fransa, ülkenin enerji altyapısını yenilenebilir enerjiye hazırlamak için  2018 ve 2022 yılları arasında 57 milyar dolarlık yatırım kararı aldı. Bu bütçenin 20 milyar doları ilk aşamada deveye alınacak. 20 milyarın 9 milyar doları enerji kullanımının etkinliğini geliştirmek için harcanacak. 7 milyar doları yenilenebilir enerji yatırımlarına, 4 milyar doları ise elektrikli otomobiller için gerekli alt yapının kurulması için kullanılacak.

Dünyadaki karbon emisyonunun %20’sinden sorumlu olan konutların daha iyi izolasyonu için harcanacak 9 milyar dolar ile Fransa’da evlerden kaynaklı enerji kaybının büyük oranda azaltılması bekleniyor. Bu amaçla yılda 75 bin binada izolasyon çalışması yapılacak. 5 yıllık süreçte ise 375 bin konut binası izole edilmiş olacak.

Fransa bu süreç sonunda yollarda büyük bir kirlilik yaratan benzinli/dizel otomobillerin elektrikli otomobillere dönüştürülmesi için halka önemli bir teşvik de sağlamış olacak. Elektrikli otomobiller için daha uygun bir alt yapıya sahip olacak ülkede benzinli/dizel otomobil satışlarının hızla düşmesi, eski otomobillerin de hızla elektrikli otomobillerle yer değiştirmesi bekleniyor. İlk aşamada ise 1997 ve 2001 yılları arasında üretilmiş 10 milyon otomobilin elektrikli otomobillerle yer değiştireceğiz hesaplanıyor. 

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>