Game of Thrones’u Türkiye mi hack’ledi?

0

TV dünyasının en popüler dizisi Game of Thrones’un son sezonunda yaşanan hacking olayı tüm dünyanın gündemine oturmuştu. ABD’de olayı soruşturan savcılık ise çok ilginç verilere ulaştığını açıkladı.

Ne olmuştu?

Hacker’lar dizinin yayınlanmamış bölümlerini çalıp TV’den önce yayınlayarak, yeni bölümleri de aynı şekilde yayınlamamak için kanaldan fidye istemişlerdi. Kanal fidye ödemeyi reddedince sezonun final bölümü dahil pek çok önemli bölümü TV yayınından önce internete düşmüştü. Dizinin yapımcısı ve yayıncısı HBO kanalı da bu olayı soruşturması için savcılığa başvurmuştu.

Savcılığın soruşturması şimdi olayın sorumluları olarak İran Ordusu ile bağlantılı bir hacker grubuna ulaştı. Savcının basına yaptığı açıklamaya göre grup Skote Vahshat ismiyle tanınıyor.  Aynı grubun daha önce İran Ordusu adına bazı devlet destekli hacker saldırıları düzenlediği de biliniyor. İran’ın İsrail’e karşı düzenlediği siber saldırılarda bu grubu kullandığı düşünülüyor.

Ancak açıklamanın asıl ilginç yanı, HBO’ya yapılan saldırıya Türk hacker grubu Turk Black Hat Security Team’in de karıştığının vurgulanması. Bu grup aynı zamanda ABD’de yüzlerce web sitesine yapılan saldırılardan da sorumlu tutuluyor. 

Soruşturmayı yürüten savcı, Behzad Mesri şimdilik olay hakkında daha fazla detay açıklamadı ve soruları da cevapsız bıraktı ancak öyle görünüyor ki, Game of Thrones ihalesi Türkiye’nin üzerine kalmak üzere. Ortalık çok karışacak.

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>