Geçen yıl Türk start-up’larına 102 milyon dolar yatırım yapıldı

0

Startups.watch tarafından her yıl düzenlenen Türkiye Girişim Ekosistemi etkinliği  Zorlu PSM ev sahipliğinde gerçekleşti

Türk start-up’lar geçen yıl 102 milyon dolar yatırım aldı. Startups.watch’un yayımladığı verilere göre, 2019’da 94 Türk girişimine 102 milyon dolar geldi. Türkiye’de 2018 yılında 109 girişim melek ve girişim sermayelerinden 62 milyon dolar yatırım almıştı. 2019 ilk üç çeyreğinde bu tutarın çok altında bir yatırım gerçekleşmiş ve 2019’un 2018’den daha kötü bir tutarla kapanacağına dair beklentiler yükselmişti. Yatırım ekosistemi 2019 son çeyreğinde gaza bastı ve ardı ardına yatırım haberleri geldi. Türkiye Girişim Ekosistemi 2019’u 94 girişimin 102 milyon dolar yatırım almasıyla kapattı. Bunda Getir’in aldığı 38 milyon dolarlık Seri A yatırımın da etkisi büyük oldu. Getir aldığı yatırım ile tüm yatırımların yüzde 37’sini oluşturdu.

Yatırımların yüzde 72’si 10 girişime yapıldı

Getir, Dream Games, Volt Lines, Picus Security, oBilet, Birleşik Ödeme, Mutlubiev, Armut, Martı ve Dekopasaj 102 milyon dolarlık toplam yatırım pastasının yüzde 72’sini aldı. Kalan 84 girişim ise toplam yatırımın yüzde 28’ini alabildi.

En çok yatırım fintech’e geldi

Tutar olarak en çok yatırımı Getir’in aldığı büyük yatırımdan dolayı dijital marketler ve market dağıtımı sektörü alırken, adet olarak en çok yatırım fintech dikeyinde yapıldı. 2019 yılında Türkiye’de 17 fintech girişimi yaklaşık 8,4 milyon dolar yatırım aldı. Yatırım alan fintech girişimleri ise şu şekilde : Akaunting, Bankalarım, BiLira, Birleşik Ödeme, ComPay, Endeksa, Figopara, idverif, kassa, Kobaküs, manibux, manim, Metamorfoz, Moneymo, öde.al, Payfull ve Paym.es. 

Dünyada girişimlere 294 milyar dolar yatırım

2019 yılında tüm dünyada melek ve VC’ler girişimlere 294 milyar dolar yatırım yaptı. 294 milyar dolarlık yatırım pastasının yüzde 66’sı ise ABD, Çin ve Hindistan’daki girişimlere yapıldı. Diğer tüm ülkeler ise pastanın yüzde 24’ünü paylaştı. ABD’deki girişimler 124 milyar dolar yatırım alırken, Çin’deki girişimler 53 milyar dolar, Hindistan’daki girişimler ise 16 milar dolar yatırım almayı başardı.

Türkiye yatırımlar açısından Avrupa’da 20. sırada

Türkiye melek ve VC yatırımları açısından 2018 yılını 2. ligde tamamlamıştı, 2019 yılında ise 102 milyon dolarlık yatırımla tekrar 1. Lige yükseldi ve 36 Avrupa ülkesi arasından 20. sırada yer aldı. Türkiye Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da ise İsrail ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden sonra 3. sırada yer aldı.

İyzico, Foriba ve Paraşüt satışları moral oldu

İyzico, Foriba ve Paraşüt girişimlerinin 2019 yılında satın alınması hem girişimciler açısından, hem yatırım yapan 212 ve Revo Capital gibi yerel fonlar açısından hem de Türkiye girişim ekosistemi açısından büyük moral oldu. 2019 yılında toplamda 10 girişim 250 milyon dolara satıldı. 

Yurtdışındaki Türk girişimlere 213 milyon dolar yatırım

Yurtdışındaki Türklerin kurduğu girişimlerden 35’i 2019 yılında 213 milyon dolar yatırım aldı. Bu girişimlerden en büyük yatırımı alanlar ise sırasıyla Blueground, Plentific, Carbon Health, Firefly, Hazelcast, BillionToOne, Socio, Bunch, NormShield ve NarrativeDx oldu.

Türkiye kadın girişimciliğinde  Avrupa Dördüncüsü

Türkiye’de 2010 – 2019 yılları arasında kurulan teknoloji girişimlerinin yüzde 16’sında kadın girişimciler yer aldı. Türkiye bu ortalama ile Çek Cumhuriyeti, İtalya ve Portekiz’den sonra Avrupa’daki en yüksek orana sahip dördüncü ülke oldu. Kadın girişimcilerin en yoğun olduğu sektörler ise sırasıyla bebek, sosyal girişimler, moda, nano teknoloji, biyoteknoloji, hediye, güzellik ve kozmetik, yiyecek, paylaşım ekonomisi ve yemek dağıtım oldu. En yüksek orana sahip bebek sektöründeki girişimlerin yüzde 58’ini kadın girişimciler kurdu. 2019 yılında yatırım alan kadınların kurucu ortak veya kurucu olduğu girişimler ise şunlar : Adalethanım, Armut, ComPay, Laska Energy, Manibux, Micro-S Biyoteknoloji, Pakolino, Shopi, Tutumluanne, Twin ve Vispera.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>