Geleceğin otomobillerinde yeni stratejiler

0

Şöföre ihtiyaç duymadan kendi kendine ilerleyebilen akıllı otomobiller yavaş yavaş gerçeğe dönüşürken, ünlü otomobil üreticileri ise şimdiden farklı çözümler üretmenin peşinde. Bunlardan bir tanesi olan Mercedes, halen konsept aşamasında olan bir akıllı otomobil için alışılagelmedik bir yolculuk yöntemi üzerinde çalışıyor.

CES Fuarı’nda tanıtılan ve Detroit’te gerçekleşen Kuzey Amerika Uluslararası Otomobil Fuarı’nde karşımıza çıkan Mercedes F 015 Luxury in Motion adlı konsept araç, farklı tasarımı sayesinde yolcuların tamamının birbirinin yüzüne bakmasına olanak sağlıyor. Sürücü ve yan koltuğunun arkaya doğru dönebildiği tasarımda otomobilin tüm yolcuları birbirini görebilecek ve aynen tren ve otobüslerde olduğu gibi sohbet edebilecekler. Pek tabii bu esnada akıllı otomobil yolculuğa kendi başına devam edecek.

Altmışlı yılların sonunda ilk olarak Chrysler Imperials tarafından ortaya atılan fikir, böylece uzun yılların ardından gerçeğe dönüşme şansını yakalayacak. Bu ilgi çekici fikrin bir de eksi yönü mevcut. Ön taraftaki yolcular koltukları ile dönüş yaptıklarında aracın ön yüzüne arkalarını dönmüş olacaklar ve bir bakıma tersi istikamete yolculuk yapacaklar. Ters yöne yolculuk yapan çoğu insanda oluşan mide bulantısı gibi sorunların da baş göstermesi ihtimali doğmuş olacak.

Ama asıl endişe konusu farklı. Ön kısımdaki şoför ve yolcu yön değiştirdiklerinde hava yastıklarından uzaklaşmış olacak ve hatta otomobil, yazılım ya da donanım sebebiyle kontrolden çıkarsa, aracı süren kimsenin kontrolü geri alması imkansıza yakın olacak. Bu gibi sebeplerden dolayı benzeri konseptler şimdilik hayata geçemezken, uzmanlar önümüzde yaklaşık bir 10 sene olduğunu dile getiriyorlar.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>