Geri görüş kamerası zorunlu hale geldi

0

Geri görüş kamerası

ABD, yeni çıkacak olan otomobillerde geri görüş kamerası bulunma zorunluluğu getirdi. Geri görüş kamerası ile meydana gelen kazaların azalması hedefleniyor.

Geri görüş kamerası artık zorunlu

ABD pazarı için otomobil üreten şirketler için yeni bir yasal zorunluluk getirildi. Geri görüş kamerasının bulundurma zorunluluğu artık ABD’ye araç satan tüm üreticileri kapsıyor. Satılacak yeni araçlar için getirilen bu zorunluluk ile gerçekleşen kaza sayısının azalması hedefleniyor. Birçok üreticide üst donanım olarak bulunan bu özellik, artık en alt donanımlı araçlarda bile zorunlu oldu.

Bu kararın arkasındaki ana neden ise geri kamera olmaması nedeniyle yaşanan kaza miktarının bir hayli fazla olması. Her yıl ABD’de geri kamera olmaması nedeniyle 200’den fazla kişinin hayatını kaybettiği belirtiliyor. Yaralanma vakalarının ise yaklaşık 12 bin olması, ABD için bir önlem alınmasını zorunlu hale getirdi.

Bu tip kazalarda özellikle 5 yaş altı çocukların ve 70 yaş üstü kişilerin mağdur durumda kaldığı belirtiliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>