Giyilebilir robotik kuyruk geliştirildi

0

giyilebilir robotik kuyruk

Japon araştırmacılar, giyilebilir robotik kuyruk geliştirerek oldukça ilginç bir çalışmaya imza attı. Robotik kuyruk, kullanıcıların dengesini sağlamak için tasarlandı.

Giyilebilir robotik kuyruk: arque

Japonya’da Keio Üniversitesi’nden araştırmacılar, robotik bir kuyruk geliştirildi. Giyilebilir özelliklteki bu kuyruk, kullanıcının bel bölgesine takılabiliyor. Doğanın robotlara yansıması olan biyomimetik biliminden yararlanılarak geliştirilen bu kuyruk, kullanıcının hareketlerini kontrol etmek için tasarlandı.

Anlık olarak kullanıcının ağırlık merkezini kontrol eden kuyruk, kullanıcının farklı pozisyonlarına uygun şekilde hareket ederek, ağırlık merkezini en sağlıklı noktaya ayarlıyor.

Robotik kuyruğun özellikle yaşlılar gün içinde ağırlık kaldırmak zorunda olanlar için önemli bir avantaj sağlayacağı belirtiliyor. Ayrıca sanal gerçeklik video oyunlarında, oyun içindeki dengenin hissedilmesinde kullanılabileceği de belirtiliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>