Gizlice kripto para madenciliği yapıldı

0

kripto para madenciliği

Siber suçlular, gizlice kripto para madenciliği yaptı. Kriptojacker denen yötemle, kullanıcılardan izinsiz bir şekilde işlemler geçekleştirildi.

Kripto para madenciliği gündeme geldi

Günümüzde kripto para dünyasında bazı yazılımcılar, kullanıcılardan izinsiz bir şekilde donanımlarını kullanarak madencilik gerçekleştirilebiliyor. Bu yöntemde çeşitli çerezler ve yazılımlarla kullanıcıların bilgisayarlarına sızılabiliyor.

ZDNet tarafından paylaşılan yeni bilgilere göre, Avrupa merkezli yeni bir gizli madencilik vakası gündeme geldi. Bu madencilik ise kriptojacker yöntemi kullandı.

Siber suçlular, Edinburgh Üniversitesi’ndeki Süper Bilgisayar ARCHER’a sızarak bu çalışmalarına başladılar. Devamındaki saldırılar ise İngiltere de dahil olmak üzere özellikle akademide kullanılan süper bilgisayarlarda gerçekleşti.

Cryptojacking olarak bildirilen bu saldırıda, bilgisayara ait donanımlar bilgisayara sızan kişiler tarafından kripto para madenciliği için kullanıldı. Haksız yere koin elde edilen yöntemde, siber saldırganlar henüz tespit edilemedi.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>