Global bulut harcamaları 2020’ye kadar 390 milyar dolar olacak

0

Küresel bulut pazarının 2020 yılına kadar 390 milyar dolara yükselmesi ve yıllık büyüme hızının yüzde % 17’ye ulaşması bekleniyor.

Bulut pazarı ile ilgili yapılan araştırmalarda, 2012 ile 2015 yılları arasında ciddi bir artış elde edilirken, bulut talebi pazarın yüzde 70 büyümesini sağladı. Şimdi gözler 2020 yılına kadar büyümenin ve pazarın nasıl olacağına çevrilirken, büyümenin yüksek bir oranda gerçekleşerek 2020 yılında 350 milyar dolar seviyesinin aşılması bekleniyor.

50 Şirketten 48’i Geçiş Yaptı

Fortune Global 50 şirket arasından 48 tanesi bu alanda çoktan adım atmış durumda. Bulut sistemlerini benimseme ve bu konuda geçiş planlarını yapma noktasında başarılı olan firmalar, bu anlamda bulut sektörünün de gelişmesinde lokomotif görevi görüyor.

Bain & Company firması tarafından yapılan araştırmalar bulut sistemleri konusunda güncel durumu gözler önüne sererken, özellikle firmanı son yaptığı araştırma “Bulutun Değişen Yüzleri” yayınlandıktan sonra oldukça ilgi çekmiş durumda.

Bulut sistemlerinin kullanılmasında yaşanan bazı çekinceler de raporda yer alırken, yapılan anketlere göre kullanıcıların yaşadığı en büyük endişeler şöyle;

  • Maliyet ve tasarrufların belirsizliği (% 21),
  • Veri taşınabilirliği (% 20)
  • Kontrol kaybı (yükseltmeler, yedeklemelerin zamanlaması vb.) (% 19)
  • Yazılım uyumsuzluğu (% 18)
  • Güvenilirlik (% 14)

Bulut sistemleri için Bain & Company, mevcut durumu bu şekilde değerlendirirken, bulut sistemlerinin gelişen alternatifler ve iş dünyasında yaşanacak zorunluluklar ile birlikte çok daha etkin bir hale gelmesi mümkün görünüyor. Bu açıdan 2020 yılına dair yapılan tahminlerin tutması ve beklentilerin üzerine çıkılabilmesi de mümkün.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>