GM, elektrikli otomobilde Tesla’dan hızlı çıktı

0

Tesla, geçen yıl duyurduğu ve yarım milyon adete yakın sipariş aldığı, makul fiyatlı elektrikli otomobili Model 3’ü henüz üretmeye başlamak için bile tarih belirtememişken, GM kendi makul fiyatlı elektrikli otomobili Chevy Bolt’u fabrikada üretim bandına koydu.

Tesla’nın 35 bin dolarlık Model 3’üne karşılık 30 bin dolarlık Chevy Bolt’u ABD’de elektrikli otomobil pazarında rekabeti kızıştıracak. Chevy Bolt’un önümüzdeki haftalarda piyasaya çıkacak olması da Tesla için önemli bir prestij kaybı olarak görülüyor.

Yarım milyon adet Tesla Model 3

Öte yandan halihazırda yarım milyon adet siparişi olan ve otomobillerine otonom sürüş teknolojilerini adapte eden Tesla’nın hala en fazla tercih edilen marka olacağı düşünülüyor.

GM de bunun farkında olacak ki, Chevy Bolt’un bir yıllık üretim adedini 30 bin seviyesinde planlıyor.

Yine de artık Tesla dışındaki üreticilerin de düşük fiyatlı elektrikli otomobiller üretmeye başlamasıyla benzinli motorların terk edilmesi ve elektrikli otomobillerin yaygınlaşması döneminin başladığını söylemek yanlış olmayacak.

Türkiye’de de sanayi ve ulaştırma bakanlıklarının, elektrikli otomobiller için alt yapı oluşturulmasına dair çalışmalar yürttüğü biliniyor. Elektrik şarj istasyonlarının ortaya çıkmasıyla birlikte Türkiye’de de elektrikli otomobillerin yaygınlaşması bekleniyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>