Google, Amazon Echo’ya rakip çıkarıyor

0

Google, ev otomasyonu konusuna büyük yatırım yapmışken, bu yatırımın görünürlüğünü sağlayacak en önemli enstrümanlardan sesli asistan konusundaki açığını kapamak için harekete geçti.

Amazon’un büyük başarı sağlayan sesli asistan cihazı Echo’ya rakip olacak yeni bir cihaz geliştiren Google, cihazı sene sonunda piyasaya çıkaracak.

Google’dan sızan bilgilere göre yeni cihazın ismi Chirp olacak. Google’ın sesli arama servisi Chirp’e entegre olarak gelecek. Kullanıcılar ev içinde dolaşırken “Okay, Google” diyerek arama fonksiyonunu ve komutları çalıştırabilecek. Cihaz bulduğu sonuçlar hakkında geri bildirimi sesli olarak yapacak. Ayrıca, tahminlere göre Google’ın yeni asistanı, Google’n ev otomasyon sistemi Nest ile de uyumlu olacak. Böylece kullanıcılar, “ısıyı yükselt” dediğinde Chirp bunu duyarak Nest ile iletişime geçecek ve evin ısısını yükseltecek.

Chirp hakkındaki bir diğer sızıntıysa, cihazın ajanda ile de uyumlu olacağı. Bu sayede kullanıcılar sesli olarak ajandalarını kontrol edip randevularını düzenleyebilecekler.

Google’ın önümüzdeki hafta düzenlenecek geliştiriciler konferansında Chirp hakkında bir duyuru yapması beklenmiyor ancak bir sürpriz de söz konusu olabilir.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>