Techinside Google News
Techinside Google News

Anthropic’e Google’dan 2 milyar dolar yatırım!

Anthropic, Google'dan gelen 2 milyar dolarlık büyük bir yatırımla yapay zeka alanındaki liderliğin faydalarından yararlanmak için OpenAI'e katılıyor

The Wall Street Journal’ın haberine göre, Google ve Anthropic arasındaki finansman anlaşması önce 500 milyon dolar, ardından da 1,5 milyar dolara çıkacak. Ancak, zamanlama veya koşullar henüz açıklanmadı.

Microsoft‘un bu yılın başlarında OpenAI‘e yaptığı muazzam yatırımı tam olarak eşleşmese de hatırlatıyor. Ancak Amazon, Anthropic’e 4 milyar dolar kadar taahhüt ederken, finansman açığı muhtemelen pratikten daha çok teorikti.

- Advertisement -

Google yatırımı, sınırlı sayıda şampiyonun olduğu rakip şirketler arasında gelişen bir vekalet savaşının en sonuncusu. Tüm bu şirketler teknolojinin birçok alanında güçlü ve uzman olsalar da, basit gerçek şu ki, hiçbiri büyük dil modelleri alanında OpenAI veya Anthropic’e güvenilir bir rakip olarak karşı çıkamaz. Ve ayrıca hemen hemen herkes LLM’lerin iş modellerini yükselteceğini ve gelecekteki herhangi bir teknoloji platformunun önemli bileşenleri olacağına bahse girdiğinden, alandaki liderlerin en azından kısmi mülkiyetine sahip olmamayı göze alamazlar.

Paradan da daha fazlasına sahipler: AI girişimlerinin bu AI modellerini karlı bir şekilde çalışmak için gereken ölçeklerde inşa etmek ve dağıtmak için gereken altyapıyı ayağa kaldıracakları da benzer bir zorluk olurdu. Bu nedenle anlaşmalar, hesaplama kredileri ve karşılıklı yardım gibi şeyleri de içeriyor.

Ama hepsinin aynı kişiye yatırım yapması ve hepsinin de müşterisi olması aptalca olurdu.

Anthropic, diğer AI şirketlerini izleyerek, bir kurumsal ürün olarak uzmanlaşmanın iyi olacağını öğrendi. Ortalama tüketici için daha az parlak ve ilginç, ancak uzun vadeli bir iş modeli olarak potansiyel olarak daha çekici. Amodei, ”Şimdiye kadarki tatlı noktamız genellikle bir tür bilgi çalışması ve profesyonel hizmetler oldu.” dedi.

Ayrıca, güvenlik ve şeffaflığın listelerinde üst sıralarda olduğunu vurguladı. Bir üniversite öğrencisinin bir LLM’den bir Wikipedia girişini yeniden yazmasını isterken önemsediği bir şey değil, ancak ne satın aldıklarını ve nasıl performans gösterdiğini bilmesi gereken kurumsal müşteriler için çok önemli.

Ve akıtılan milyarlar tam olarak ne yapıyor? Eh, tüm raporlara göre, bu modellerin eğitilmesi, konuşlandırması ve çalıştırılması şaşırtıcı derecede pahalı ve bir şirket, modelini çok az daha hızlandırmayı başardığı anda, oyun değişiyor ve yeni, ucuz olanı eski şapka gibi gösteriyor.

OpenAI, insanların ürününü ücretsiz kullanmasına izin vererek kesinlikle para saçıyor ve Anthropic bunu aynı ölçekte yapmama duygusuna sahip olsa da, şu anda maliyet ve gelir arasında büyük bir uyumsuzluk olduğuna şüphe yok.

Anthropic’in dahili belgeleri, yeni nesil modelleri “Claude-Next”i oluşturmak için 2024’ün sonuna kadar bir milyar harcamaları gerektiğini öne sürdü.

Ne kadar çok harcarsanız, konumunuz ve paralı arkadaşlarınızın konumu o kadar iyi olur. Google, Microsoft ve Amazon bu alanda kendi başlarına durabilene kadar inovasyonu doğal olarak gerçekleştiği yerde sübvanse etmek için milyarlarca yatırım yaparak diğerlerine karşı bir vekalet savaşı yürütmeleri gerekiyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:12:09

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir