Google antitröst davasında izleyiciler salondan çıkartıldı!

ABD Adalet Bakanlığı’nın, Google aleyhine açtığı antitröst davasının bugünkü duruşmasında bakanlık avukatlarının itirazına rağmen izleyicilerin salondan çıkartılması tartışma yarattı.

0
Google

Teknoloji devinin internet aramalarını tekeline aldığı iddiası üzerine ABD Adalet Bakanlığı’nın açtığı davada Google, ticari sırlarını koruma hakkına sahip olduğunu ileri sürerek duruşmaların kısmen kamuoyuna kapalı görülmesini istiyor. ABD Adalet Bakanlığı ise davanın en can alıcı noktalarının tanık ifadelerini içeren bu kapalı duruşmalarda ortaya çıkabileceğini ileri sürüyor.

Geçtiğimiz hafta başlayan ve tarihin en büyük antitröst soruşturmalarından birisi olarak nitelenen davanın dünkü duruşmasında Verizon yöneticisi Brian Higgins iki saatlik bir ifade verdi. Higgins, Verizon markalı cep telefonlarında niye her zaman Google Chrome tarayıcısı içinde Google arama çubuğunun ön yüklü olarak geldiği konusunda ifade vermeye çağrılmıştı. Higgins’in duruşmadaki ifadesinin ilk yarım saatlik kısmı kamuya açık tutulurken, sonrasında Google avukatlarının talebi üzerine izleyiciler salondan çıkartıldı.

ABD Adalet Bakanlığı ise Google’ın istediği zaman ticari sır kozunu kullanarak duruşmaların belirli kısımlarının kamuoyundan gizli yürütülmesinin davaya zarar verdiği görüşünde. ABD Adalet Bakanlığı kıdemli avukatı David Dahlquist, kamuoyuna açık olan iddianamede Google’ın zaten ticari sır kozunu kullanarak reklam fiyatlandırmaları gibi dava dokümanlarını redakte ettirdiğini söylüyor. Dahlquist, duruşmaların da gizli görülmeye başlanmasının davanın seyri açısından önem taşıdığını ve kamuoyu nezdinde davanın önemine gölge düşürülmesi riskini beraberinde getirdiğini ifade ediyor.

Örneğin ABD Adalet Bakanlığı’nın tanık olarak çağırdığı bağımsız hesap uzmanı Christine Hammer’ın iddianame metnine de giren beyanında “Google’ın tekel oluşturduğu yönündeki destekleyici kanıtlardan birisi olarak arama ve arama reklamcılığı işinde olağanüstü derecede yüksek bir kâr marjına sahip olduğu” belirtilse de kâr marjını gösteren sayısal ifadeler ticari sır gerekçesiyle redakte edilmiş durumda. ABD Adalet Bakanlığı avukatları, davanın kamuoyuna kapalı tutulması durumunda bu ifadelerin kamuoyu nezdinde hep muğlak kalacağı ve Google’ın nasıl ve niye tekel olmakla itham edildiğinin anlaşılamayabileceği görüşünde. Benzer bir biçimde, bugün Verizon yöneticisine telefonlarında önceliklendirme için arama devi Google ile bir anlaşma yapıp yapmadıkları sorulmuş olabilir, ancak duruşma kapalı görüldüğü için kamuoyu bunu bilemeyecek.   

Google’ın avukatı John Schmidtlein ise iddianamedeki redaksiyonun ve tanık ifadelerinin gizli tutulmasının davanın seyri açısından bir sorun teşkil etmeyeceğini belirtiyor. Schmidtlein, fiyatlandırma konusundaki tüm verilerin ticari sır olduğunu ve duruşmalarda ticari sır içeren bölümlerin kamuoyuna kapalı kalması gerektiğini vurguluyor.

Google Antitröst Davası Hakimi Eleştirilerin Odağında!

Davanın hâkimi Amit Mehta, ticari sırların gizliliği konusunda Google ile aynı görüşte zira Verizon yöneticisinin ifadesi sırasında ABD Adalet Bakanlığı avukatlarının itirazına rağmen izleyiciler duruşma salonundan çıkartıldı. Mehta daha önce de duruşmalardan canlı ses kaydı yayınlanması talebini reddetmişti. Uzmanlar bu tür önemli davalarda hakimlerin daha esnek olması ve sadece ticari işletmelere değil halkın haber alma hakkına da saygı göstererek modern teknolojiye ayak uydurabilmesi gerektiğini söylüyor.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz