Techinside Google News
Techinside Google News

Google, Better Together planını devreye alıyor

Google Better Together planı ile Apple’ı ele geçirmeye hazırlanıyor. Google, üç miliyarlık Android ekosistemini verimli kullancak.
- Advertisement -

Google Better Together planı ile Apple’ı ele geçirmeye hazırlanıyor. Google, üç miliyarlık Android ekosistemini verimli kullanacak.

Kullanımda olan üç milyardan fazla Android cihaz var, ancak aynı işletim sistemini solusalar da, deneyimleri hiçbir zaman tek ve tutarlı bir sistem gibi hissettirmedi. Samsung ve Xiaomi gibi üreticilerin ürünlerinin yanlışlıkla dosya alışverişi, Bluetooth aksesuarlarını eşleştirme ve daha fazlası için kendi şirket içi teknolojileriyle ayrı işletim sistemlerinde çalıştığına inanılıyor.

Better Together’da öne çıkanlar

Bu nedenle, son birkaç yıldır Google, çeşitli Android cihaz portföyünü tutarlı ve tanıdık bir hizmet ekosistemi ile birbirine bağlamayı misyon edindi. Bu, Apple’ın her bir ürün hattının onlarca yıldır bir hit haline gelmesinin anahtarıydı. Bu yılki yıllık Google I/O geliştirici konferansında, şirketin “Birlikte Daha İyi” temasının parçaları nihayet yerine oturuyor gibi görünüyor. 

Android Ekosisteminin başkan yardımcısı Sameer Samat: “Android, farklı cihaz türlerinden daha fazlasıdır. Bu aynı zamanda onları birbirine bağlamakla da ilgili. Ayrıca, cihazlarınızın birlikte daha iyi çalışmasına yardımcı olacak özellikler geliştiriyoruz” dedi.

Google’ın bunu başarmak için yola çıktığı yol, açık standartları benimsemek ve Android cihazların yalnızca birbirleriyle değil, aynı zamanda Windows ve hatta bazı durumlarda Apple gibi diğer platformlarla da konuşmasını sağlayan temel işlevler oluşturmak. Bu, örneğin bir Android telefona yatırım yaptığınızda, akıllı ev aletleri veya kulaklıklar olsun, markası ne olursa olsun, sahip olduğunuz diğer tüm cihazlarla zaten senkronize olacak. Google’ı, ciddi şekilde Apple yapımı makinelerle sınırlı olan Apple ekosistemi üzerinde bir avantajla donatıyor. Örneğin, Google’ın cihazlar arasında kolayca dosya gönderip almaya yönelik Airdrop benzeri hizmeti Nearby Share, artık Windows PC’leri ve Chromebook’ları destekliyor. Bu, herhangi bir ek uygulama yüklemeden milyarlarca cihaz arasında içerik alışverişi yapabileceğiniz anlamına geliyor.

I/O konuşmasında Google, Cihazımı Bul uygulamasında yakında düzinelerce şirkete ait aksesuarlarınızı tek bir yerden takip etmenizi sağlayacak bir güncelleme duyurdu. Daha da önemlisi, kayıp bir cihaza ping atmak ve dünyanın neresinde olursa olsun onu bulmak için milyarlarca Android cihazdan oluşan geniş ağdan yararlanacak. Ayrıca Google, Apple ile birlikte , markası ne olursa olsun bilinmeyen bir izleyici üzerinizde seyahat ettiğinde sizi bilgilendirerek herhangi birinin sizi takip etmesini önleyecek yeni bir platformlar arası standart geliştiriyor .

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir