Google CEO’su ne kadar kazanıyor?

2

Google sürpriz bir kararla tüm alt şirketlerini Alphabet adı altında birleştirince, Google CEO’su da daha önce Android ve Chrome gibi en öne çıkan servisleri yöneten Sundar Pichai olmuştu. Çiçeği burnunda Google patronunun kazandığı para şimdiden gündemde kendine yer buldu.

Google tarafından yapılan bir kanuni başvuru sonucunda Sundar Pichai’nin 2015 yılında şirketten 100 milyon doların üzerinde ücret aldığı ortaya çıktı. Buna göre Pichai’nin net maaşı yıllık 652 bin 500 dolar olarak tespit edildi. Geri kalan 99,8 milyon dolarlık prim kısıtlı hisse senedi olarak 2017 yılında Pichai’nin hesabına geçecek. Google CEO’sunun diğer giderleri ise 22 bin 935 dolar tuttu.

Google’ın yeni patronu kim?

Sundar Pichai bugünlere nasıl geldi?

Bir teknoloji devini yönetmek kolay iş değil. Google’ın ürün yönetimi bölümüne 12 yıl önce Chrome tarayıcı ve işletim sisteminden sorumlu başkan yardımcısı olarak giren Pichai, becerileri ve iş disiplini sayesinde hızla yükseldi. 2008 yılında yayınlanan Chrome’un ve ardından gelen Chrome OS’un başarısıyla Pichai adını basın bültenlerinde ve etkinlik sunumlarında sıkça duymaya başladık.

Android CEO’su Andy Rubin’in görevden çekilmesiyle boşalan koltuğa 2013 yılında Pichai’nin geçmesi de bu nedenle kimseyi şaşırtmadı. Nezaketi ve kabiliyetleriyle dikkat çeken Sundar Pichai, Google’ın Alphabet çatısı altında yeniden yapılanması sonucunda yeni Google CEO’su olarak atandı. Yönetim kurulu, Hint asıllı yetenekli CEO’dan bir hayli memnun olacak ki, Google tarihinin en büyük primini geçtiğimiz ay Pichai’ye ödül olarak verdi: tam 199 milyon dolar!

Yorumlar

  1. Maaşı hayırlı olsun. Sanırım maykrasoft daha bonkör olacak ki balmer emekli olduğunda serveti 18 milyar dolar mı neydi.

  2. chrome os başarılı mı? alksdfj

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>