Google gözünü eğitim sistemine dikti

0

Arkada bıraktığımız Mayıs ayında Google öğretmenlere yönelik araçlar sunan Classroom (sınıf) sevisini tanıtmış ve kısıtlı olarak erişime açmıştı. Google bu servisini şu şekilde tanımlıyor: “Classroom, öğretmenlerin zamandan tasarruf etmelerine, sınıflarının düzenli kalmasını sağlamalarına ve öğrencilerle iletişimin iyileştirilmesine yardımcı olması için Google Apps Eğitim Sürümü öğretmenleriyle birlikte tasarlanmıştır.”

[youtube=https://www.youtube.com/watch?v=JUiLc0If0CI]

Google’ın yaptığı tanıtımdan sonra bu güne dek 45 ülkeden 100 binden fazla öğretmen sisteme kaydolarak test etti. Google geçen hafta itibariyle bu servisi tümüyle açık hale getirdi.

42 farklı dilde hizmet sunan Classroom içinde öğretmenler sınıf bilgilerini düzenleyebiliyor, öğrenciler ile notlar paylaşabiliyor, ödev ve not verebiliyor. Servis Google Drive ile bütünleşik olarak çalışıyor. Üstelik tüm eğitim kurumlarına tümüyle ücretsiz olarak sunuluyor. Kısacası öğretmen ve öğrencinin ihtiyaç duyacağı her şey servis olarak sağlanıyor.

Peki, Google bu servis ile neyi amaçlıyor? 

Bizce bunun arkasında iki neden var. İlki Google’ın ucuz Chromebook cihazları satabileceği çok temel ve geniş bir alan oluşturmak. İkincisi ise tüm dünyadaki eğitim sistemlerine dair veri toplamak ve insanlığın en temel ihtiyacına yönelik yeni ürünler oluşturmak.

Bu konu üzerinde pek çok yorum yapılabilir ancak bunları okuyucularımıza bırakıyoruz. Umarız siyasi irade eğitim alanında nelerin olup bittiğini gözden kaçırmaz.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>