Techinside Google News
Techinside Google News

Google’ın yeni oyun alanı: Chromebook

Google'ın pazara sunduğu Chromebook satışları 2013 yılına göre yüzde 79 artarak bu yıl 5,2 milyon adede yükseliyor. Google'ın gündemi ne olabilir?
- Advertisement -

Gartner‘ın yayınladığı bir araştırmaya göre Google Chromebook satışları bu yıl sonunda yıllık bazda 5,2 milyon adede ve 2017 sonunda 14,4 milyon adede ulaşmış olacak. Gartner analistlerinden Isabelle Durand bu gelişmeyi şöyle açıklıyor; “Kişisel bilgisayar pazarında eskisi gibi hızlı bir büyüme görmüyoruz. Üreticiler pazarda yeni alanların arayışı içindeler ve 300 doların altındaki fiyatları ile Chromebook oldukça cazip bir büyüme vaadediyor.”

Gartner’ın analizine göre şu anda Chromebook’u en çok eğitim sektöründeki çalışanlar satın alıyor. Öte yandan Durand’a göre önümüzdeki yıllarda finans ve bankacılık sektörü gibi alanlar da Chromebook satışları artabilir. Bunan arkasında yatan neden ise Chromebook’un kendi içinde veriyi depolamak yerine bulut tabanlı çözümler ile entegre olması. Bu şekilde işletmelerin kritik bilgilerinin güvenliği için donanıma bağlı olarak aldığı riskler ortadan kaldırılmış oluyor.

Şu anda Chromebook üreticilerinin pazar payı dağılımı şu şekilde;

chromebook_vendors_shares2013

Durand’a göre pazarın büyümesinde önemli rolü donanımın nitelikleri değil sunulan bulut servisleri belirleyecek. Şüphesiz ki hem bulut servisleri, hem ucuz maliyeti hem de güvenlik açısından sunulan avantaj ile Chromebok ailesi ürünler işletmelerin giderek fazla ilgi alanına girecek. Bu noktada Google’ın oyun alanı aslında hiç değişmeden devam edecek; Internet üzerindeki tüm veri ve servislerin efendisi olmak.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir