Google’ın yeni oyun alanı: Chromebook

3

Gartner‘ın yayınladığı bir araştırmaya göre Google Chromebook satışları bu yıl sonunda yıllık bazda 5,2 milyon adede ve 2017 sonunda 14,4 milyon adede ulaşmış olacak. Gartner analistlerinden Isabelle Durand bu gelişmeyi şöyle açıklıyor; “Kişisel bilgisayar pazarında eskisi gibi hızlı bir büyüme görmüyoruz. Üreticiler pazarda yeni alanların arayışı içindeler ve 300 doların altındaki fiyatları ile Chromebook oldukça cazip bir büyüme vaadediyor.”

Gartner’ın analizine göre şu anda Chromebook’u en çok eğitim sektöründeki çalışanlar satın alıyor. Öte yandan Durand’a göre önümüzdeki yıllarda finans ve bankacılık sektörü gibi alanlar da Chromebook satışları artabilir. Bunan arkasında yatan neden ise Chromebook’un kendi içinde veriyi depolamak yerine bulut tabanlı çözümler ile entegre olması. Bu şekilde işletmelerin kritik bilgilerinin güvenliği için donanıma bağlı olarak aldığı riskler ortadan kaldırılmış oluyor.

Şu anda Chromebook üreticilerinin pazar payı dağılımı şu şekilde;

chromebook_vendors_shares2013

Durand’a göre pazarın büyümesinde önemli rolü donanımın nitelikleri değil sunulan bulut servisleri belirleyecek. Şüphesiz ki hem bulut servisleri, hem ucuz maliyeti hem de güvenlik açısından sunulan avantaj ile Chromebok ailesi ürünler işletmelerin giderek fazla ilgi alanına girecek. Bu noktada Google’ın oyun alanı aslında hiç değişmeden devam edecek; Internet üzerindeki tüm veri ve servislerin efendisi olmak.

Yorumlar

  1. Türkiyeye halen gelmediki alalım

  2. Türkiye’ye ne zaman gelecek acaba ?

  3. kaç yıl sonra türkiyeye gelir acaba

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>