Google’ın dev veri merkezine davetlisiniz

0

Google Cloud Platform ile arama devinin bulut alanında da vites yükselttiğini sizlerle daha önce paylaşmıştık. Anlaşılan şirket, son dönemde bulutta yakaladığı güçlü basın yansımalarının kesilmesini istemiyor. Bu amaçla da yepyeni bir video yayınladı: Google Cloud Platform kanalında yayınlanan videoda şirket devasa veri merkeziyle adeta gövde gösterisi yapıyor.

Türkçe altyazı seçeneğiyle, 4K çözünürlükte ve 360 derece deneyimiyle izlenebilen videoda teknoloji devinin Oregon’daki veri merkezi tesisini Google Cloud Platform Geliştirici Yardımcısı Sandeep Dinesh kılavuzluğunda dolaşma şansı yakalıyoruz. Veri merkezinin çeşitli birimlerinde dolaşırken, alanında uzman yetkililerden Gmail ve Haritalar gibi popüler servislerin arka planında çalışan sistemi öğreniyoruz.

Verilerin saklandığı donanımlardan, farklı ülkelerdeki veri merkezlerinin birbirine nasıl bağlandığına ve iklimlendirme sistemlerine kadar pek çok konuyu ele alan video, ışık tuttuğu yüksek teknolojiyle sıradan şirket videolarından ayrılıyor. Videoyu şirketin mukavvadan imal edilen sanal gözlüğü Cardboard ya da bir diğer sanal gerçeklik gözlüğüyle tecrübe etmek mümkün ancak bir bilgisayarda izlerken de sol üstteki ok tuşlarını kullanarak etrafa göz atabilirsiniz.

Google önümüzdeki yıllarda Cloud Platform’u en büyük gelir kaynaklarından biri haline getirmeyi planlıyor ve önümüzdeki iki yılda toplam 12 yeni bölgede veri merkezi kurmayı hedefliyor. Son IDC raporuna göre şirketin buluttaki payı yüzde 4’ü geçmiyor. Bakalım bu özverili çalışmalar ve büyük ölçekli yatırımlar, Google’ın Amazon Web Services ve Microsoft Azure’dan ne kadar pazar payı kapmasını sağlayacak.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>