Google, Echo’ya rakip cihazını duyurdu: Home

0

Birkaç gün önce Google’dan sızan bilgiler teknoloji devinin Amazon’un son derece beğeni toplayan akıllı ev asistanı Echo’ya rakip bir ürünü tanıtmak üzere olduğunu fısıldıyordu. Google nihayet bugün merak edilen o ürünü tanıttı. Daha önce isminin Chirp olacağı söylenen cihaz, Google Home ismiyle tanıtıldı.

Google Home tek başına çalışan bir donanım. Ancak aynı zamanda Google’ın yeni duyurduğu Asistant servisi ile bağlantılı çalışıyor. Asistant servisi, Apple’ın Siri’si gibi ses komutuyla çalışan bir sanal asistan. Google Echo’ya rakip olarak konumlandırdığı cihaz ise bu servise evden ulaşmak için kullanılan bir donanım.

Aynı Amazon Echo’da olduğu gibi, Google Home’a sesle komut vermek ve önemli bilgileri asistan cihazın güçlü hoparlörlerinden sesli şekilde duymak mümkün olacak. Yeni cihaz sayesinde kullanıcılar evde diledikleri müziği sesli komutla çalabilecekler, internette arama yapabilecekler, önemli e-postalar hakkında uyarı alabilecekler. Google, Home ürününün kullanıcıların ihtiyaçlarına göre çok esnek şekilde konfigüre edilebileceğinin de altını çiziyor.

Google’ın, her yıl düzenlediği geliştiriciler forumu I/O’da tanıttığı yeni ev asistanı ayrıca, Chromecast ile de uyumlu olacak. Böylece kullanıcılar oturdukları yerden televizyonlarına sesle kumanda edebilecekler. Firma, ürünün fiyatını şimdilik açıklamadı ancak Amazon Echo ile rekabet edebilmesi için daha uygun fiyata satılacağı düşünülüyor. Amazon Echo’nun fiyatı ise 180 dolar.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>