Google mühendisleri Gmail’i nasıl tasarladı?

0

gmail google takvimİnternet devi Google bir şirket olarak ne gibi hizmetler verdiğini zaten biliyorsunuz. Peki bunu nasıl yaptığını? Muhtemelen hayır. Ancak internet devi tarafından desteklenen ve firmada görev alan yazılım mühendislerinin kendi çalışma ve deneyimlerini anlattığı bar.foo, bize işin perde arkasında verilen mücadeleyi kavramamızda yardımcı olabilir.

Bilgisayar programcılarına atıfta bulunmak için Bar.foo adıyla yayın hayatına başlayan site aynı zamanda Google’ın bu kelime oyunuyla çözüm arayanlara da hitap etmiş oluyor. Site şu anda dört konu başlığına sahip: Dökümanlar hizmetinde iş birlikteliği, Gmail’in rahat kullanım tarzı, sesli arama tanımı ve Google’ın nasıl daha hızlı bir Youtube oluşturduğuna dair bir bölüm. Son başlık ise Google’da çalışmak isteyenlere hitap eden, şirketteki pozisyon açıklarına yönelik bir içeriğe sahip.

Derin Google bu sitede

Bahsi geçen konulardaki bilgi ve detay seviyesinin yüzeysel olduğunu sanmayın sakın. Zira son derece derinlemesine ele alınan konularda Google sadece başarıyı yakalamış bazı ürünlerini nelerden ilham alarak geliştirdiğini anlatmakla kalmıyor, bu ürünleri nasıl kullanıcılarına sunduklarına dair önemli detayları da paylaşıyor.

Sitenin tasarımı yoğun olarak Google’ın Materyal Tasarım adını verdiği tasarım felsefesinden ilham almış durumda. Belki de ilerleyen dönemlerde Google mevcut başlıklar arasına tasarımcıları da yakından ilgilendiren bir konu ekleyebilir.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>