Techinside Google News
Techinside Google News

Google’ın gözü büyük veride

Google gerçekleştirdiği I/O 2014 konferansında üstü kapalı ama net anlaşılır bir mesaj verdi; Büyük Veri'nin sahibi ben olacağım.
- Advertisement -

google_developers_main

Dün gerçekleşen Google I/O 2014 konferansında Google pek çok yenilik duyurdu. Android L, Material Design, Android Wear, Android Auto, Android TV, bulut üzerinden Chromecast kullanımı, Chrome üzerinde Android uygulamaları, Google Fit, Google VR ve daha fazlası…

Tüm bu yeniliklerin detaylarına girmeye gerek görmüyoruz. Şu anda bu detaylara internet üzerindeki yerli ve yabancı binlerce kaynaktan ulaşabilirsiniz. Bizim dikkat çekmek istediğimiz nokta tüm bunların arkasında yatan Google’ın büyük gündem maddesi.

Herkes yukarıda adını saydağımız cicili bicili işlere odaklanmışken Google aynı zamanda Google Cloud Dataflow adını verdiği bir servisi de duyurdu. Bu servis Google’ın son 10 yıl boyunca milyonlarca gigabyte büyüklüğünde veriyi kontrol etmesini sağlayan temel teknolojilere dayanılarak geliştirilmiş bir servis. Yaptığı iş temel olarak Amazon Web Servislerine çok benziyor; Google kendisi için geliştirdiği teknolojileri servis olarak diğer kullanıcıların erişimine açıyor.

google-io-2014-cloud-dataflow

Şimdi duyurulan tüm diğer Google servisleri ve çözümlerinin gelecek yıllarda patlama yapması beklenen Nesnelerin İnterneti evreni için taşıdığı anlamı şöyle bir gözden geçirin. Bu servisler üzerinde geliştirilebilecek uygulamaların oluşturacağı Android uygulama evrenini Google Cloud Dataflow servisinin üstüne oturtun. İşte karşınızda büyük resim; Google büyük veriyi ele geçirmek ve internetin kendisi ile ne yaptıysa aynısını veri üretecek tüm cihazlar için yapmak istiyor.

Eğer şu anki aklım ile internetin yaygınlaştığı günlerde olsaydım ne yapardım?

Google’ın bu büyük planının “Büyük Birader” konulu tartışmalarından uzak durmayı tercih ediyoruz. Biz burada farklı bir fırsatlar dünyasının kapılarının aralandığını görüyoruz; Kendisinize şu soruyu sorun: “Eğer şu anki aklım ile internetin yaygınlaştığı günlerde olsaydım ne yapardım?” Bu kesinlikle birden fazla cevabı var. Ama şüphesiz olan tek şey bu sorunun cevabını hayata geçirebileceğiniz yeni bir dönemin tam eşiğindeyiz. Bu fırsatı kaçırırsanız duraklayacağımız bir sonraki istasyon muhtemelen 5 ila 15 yıl uzaklıkta bir mesafede bulunuyor.Doğru vagona bindiğinizden emin olmalısınız.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir