Google her şeyimizi biliyor!

0

Google

Facebook veri skandalının ardından, internet platformlarının güvenliği tartışma yaratmaya devam ediyor. Sosyal medyaların yanı sıra Google da topladığı verilerle dikkat çekiyor.

Google kullanıcı verilerini satıyor

Facebook’un veri skandalı ile gündeme gelmesinin ardından, sık kullanılan diğer internet araçları da tartışmalara eden oldu. Yapılan araştırmalarda sosyal medya uygulamalarının dışında, her gün kullandığımız Google’ın, Facebook’tan 10 kat daha fazla veri topladığı sonucuna varıldı. Her hareketimizi izleyen ve kaydeden Google, bu verileri en yüksek teklif veren şirketlere satıyor. Teknoloji devi kullanıcıların arama ve konum geçmişi hakkında çok detaylı bir kayıt tutuyor.

Üstelik bu kayıtları tutmaya, gizli konumda girdiğimizde bile devam ediyor. Ortalama olarak her kullanıcı için yarım milyon A4 kağıdını kapsayacak veri kayıt altına alınıyor.

Google, tüm bu toplanan verileri kullanıcının ilgi alanına giren reklam portföyleri oluşturmak için kullanıyor. Ardından ilgili reklamları mobil veya dizüstü cihazlarımızdan görüyoruz.

İnternette yaptığımız her işlem sırasında, tıpkı kara basarken olduğu gibi bir ayak izi bırakıyoruz. Hatta bu yazıyı okuyarak da hepimiz yeni bir ayak izi bıraktık diyebiliriz.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>