Techinside Google News
Techinside Google News

Google’dan işletmelere ChromeOS önerisi

Google, işlerini bulut üzerinden yapan işletmelere cihaz tasarrufu ve veri güvenliği için ChromeOS öneriyor.
- Advertisement -

Başlangıçta sadece Chrome tarayıcısını içerdiği için bilgisayar pazarında fazla yer edinemeyen ChromeOS yüklü Chromebook’lar, günümüzde işletmeler ve eğitim sektöründe tercih ediliyor. Google yakın zamanda ABD’de doktorların Chromebook kullanmasını sağlayacak bir projeye de başladı.

KOBİ’ler ve eğitim sektörü Chromebook tercih ediyor

2020 yılında Chromebook satışları global olarak pazarın %14,4’ünü oluşturarak %7,7’lik Mac satışlarının iki katı performans sergiledi. Satışların bu derece artmasında pandemi yüzünden uzaktan eğitime geçilmesinin etkili olduğu düşünülüyor.

Bunun haricinde araştırma şirketi Canalys ise Chromebook’ların KOBİ’ler tarafından tercih edildiğini tespit etti. ChromeOS’in işletmelere yeterli gelmesinde bulut sistemlerinin yaygınlaşmasının etkisi var. Çalışanların sadece internet üzerinden firmanın işlerini yapması durumunda farklı uygulamalar yüklenebilecek bir cihaza ihtiyaçları olmuyor.

Pandeminin satışların artmasına yol açtığı son yapılan analizlerle de destekleniyor. Google’ın bu işletim sisteminin pazar payı 2020-2022 arasında dünya genelinde %6,8 azaldı. Sadece ABD’de %19,7 düştü.

Google çalışanları Chromebook kullanıyor

Şirket kendi çalışanlarını standart olarak Chromebook kullanmaya teşvik ediyor. Ocak 2023’te IDC tarafından yapılan bir araştırmaya göre bunu kullanan işletmelerde üreticilik ve güvenli takım çalışması klasik cihazları kullananlara göre %24 daha yüksek. Üç yıllık verilerden yapılan hesaplamalara göre ChromeOS sayesinde bilgisayar saldırılarından etkilenme oranı daha düşük olduğu için işletmeler cihaz başına yaklaşık 4 bin dolar tasarruf ediyor.

ChromeOS çağrı merkezleri için bir çözüm olabilir

Çağrı merkezi çalışanları işlerini yaparken sadece firmanın kendi sisteminin arayüzüne bağlanıyorlar ve işlerini yaptıkça kaydettikleri veriler tüm çalışanlar tarafından gerçek zamanlı olarak görülüyor. Bu yüzden çağrı merkezlerinde kullanılan bilgisayarlarda başka uygulamaların yüklü olması gerekmiyor.

Çağrı merkezi firmaları, kendi iş sitelerini ChromeOS Virtual Desks ile uyumlu kullanılabilecek hale getirirlerse, bu firmaların bilgisayar maliyetleri büyük ölçüde düşebilir.

ChromeOS Flex ile eski bilgisayarları yeniden iş cihazına dönüştürebilirsiniz

Chromebook satışları %76’dan fazla paya sahip Microsoft ile yarışabilecek seviyede olmasa da Google’ın kendi işletim sistemi için bazı planları var.

Chromebook’larda Microsoft uygulamaları kullanılabiliyor ama Google’ın bu konudaki stratejisi Chromebook’ları daha fazla android’leştirmek değil.

ChromeOS Flex adlı projesinde Google, eski ama çalışan bilgisayarları ChromeOS yükleyerek yeniden iş için kullanılır hale getirmeyi öneriyor. Eski bir Windows veya Mac cihazın, yazılım güncelleme alamadığı için kullanılmaz hale geldiği durumda, ChromeOS ile yeniden internet üzerinden iş yapılabilir hale gelmesi mümkün.

Flex versiyonu yüklü cihazlarda Android uygulamalar veya Google Assistant kullanılmıyor çünkü Google, Chromebook’u iş amacıyla kullanan işletmelerin bunlara ihtiyaç duymadığını tespit etti.

Eski cihazları kurtarma fırsatı sunan Flex’in işletmeler tarafından benimsenmesi firmaların işlerini bulut sistemleri üzerinden yürütebilmelerine bağlı.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:10:19

Çip krizi ne zaman bitecek? 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir