Google kişisel veri yasasını ihlal etti

0

Google kişisel veri yasası

Rusya’da kişisel veri yasasını ihlal ettiği gerekçesiyle para cezasına çarptırıldı. Google ise bu cezaya itirazda bulunmadı.

Google kişisel veri yasasını ihlal ederek ilk cezasını aldı

Moskova’nın Tagansky Bölge Mahkemesi, kişisel veri yasasını ihlal ettiği için Rusya’nın Google’a 41 bin 17 dolar para cezası verdiğini duyurdu.

Verilen bu para cezası her ne kadar az olsa da Google’ın bu suç için Rusya’ya ödeyeceği ilk ceza olması dikkat çeken bir nokta oldu. Google ise cezayı direkt olarak kabul ederken, konuyla ilgili herhangi bir açıklamada bulunmadı.

Moskova, yasaklı içeriği kaldırmadığı ve yabancı teknoloji firmalarını Rusya’da ofis açmaya zorlamaya çalıştığı için rutin olarak sosyal medya devlerini cezalandırıyor. Devlet iletişim düzenleyicisi Roskomnadzor geçtiğimiz günlerde, Google’ın Rus kullanıcılarının kişisel verilerini Rus topraklarındaki veritabanlarında saklamadığı için 80 bin dolara kadar para cezasına çarptırılabileceğini söylemişti.

Rusya daha önce yasaklı içeriği silmediği için Google’a para cezası vermişti. Google, Kremlin yanlısı figürlerin ve medyanın sahip olduğu bazı YouTube hesaplarını engelleyerek Rus makamlarını da rahatsız etti.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>