Google koronavirüs bilgilendirmelerinde düzenleme yapacak

0

Google koronavirüs

Google koronavirüs ile mücadele kapsamında yanlış bilgilerin yayılmasını önlemeye çalışıyor. Bu amaçla Google, denetleyicilere yardımda bulunacağını duyurdu.

Google koronavirüs mücadelesine ağırlık veriyor

Koronavirüsle kapsamında birçok teknoloji kuruluşu yenilikçi projelere imza atıyor. Aynı zamanda kullanıcıların doğru bilgiye erişimi için farklı stratejiler de deneniyor.

Apple ve Android uygulama mağazalarında sağlık kuruluşları haricinde koronavirüs uygulamalarının yayınlamasını engellemiş, YouTube koronavirüs konusunda DSÖ gibi güvenilir kaynakları ön planda çıkarmaya başlamıştı. Ayrıca sağlık ve haber kanalları haricinde koronavirüs videolarından gelir elde edilmesinin önüne geçerek, güvenilir bilgilendirmelerin yapılması planlanmıştı. Benzer şekilde Google da arama motoru optimizasyonunda değişikliğe giderek koronavirüs ile ilgili aramalarda güvenilir kaynaklara ulaşılmasını sağlayacağını duyurmuştu.

Google, bu kez Google News Lab için bir yenilik yapacağını duyurdu. Google, haber denetleyiciler ve kar amacı gütmeyen kuruluşlara, yanlış bilgilendirme yapan içerikleri ve yayıncıları kendilerine bildirmelerini talep etti. Google bu konuda destek sağlayan kuruluşlara 6,5 milyon dolar tutarında ödeme yapacağını açıkladı.

Google’dan Alexios Mantzarlis, doğru yayın yapan kuruluşları destekleyeceklerini, kötü niyetli veya hatalı yayın yapan kuruluşlar için önlem almaya devam edeceklerini açıkladı.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>