Techinside Google News
Techinside Google News

Google mesajlaşma standardı için geliştirmeye gidiyor

Google mesajlaşma standardı için güvenlik odaklı geliştirmeye gidiyor. Açık kaynaklı sunarak, eksikleri daha net görmek istiyor.
- Advertisement -

Google mesajlaşma standardı için güvenlik odaklı geliştirmeye gidiyor. Açık kaynaklı sunarak, eksikleri daha net görmek istiyor.

Bulut depolama, parola yönetimi ve iletişim gibi hassas verilerin söz konusu olduğu her yerde güvenlik kritik öneme sahip. Günümüzün en iyi şifreli mesajlaşma uygulamaları, tüketicinin gizliliğine yönelik sorumluluklarından çekinmiyor. Ancak WhatsApp’ın kusurlu hesap devre dışı bırakma sistemi gibi ihlaller ve boşluklar, daha fazla ilerleme kaydedebileceğimizi sürekli olarak hatırlatıyor. Google, cevabın platform ve uygulamadan bağımsız mesajlaşma için endüstri çapında birlikte çalışabilir bir standartta yattığına inanıyor. Bununla birlikte, son örnekler bunun başka bir boş hayal olduğunu gösteriyor.

Google, İnternet Mühendisliği Görev Gücü’nün (IETF) yeni Mesajlaşma Katmanı Güvenliği (MLS) standardının RFC 9420 belirtimlerini desteklediğini duyurdu. Google’a göre en son spesifikasyon, mesajlaşma hizmetleri (WhatsApp, Messenger, Google Mesajlar vb.) ve işletim sistemleri arasında geniş ölçekte birlikte çalışabilirliğe izin veriyor. Şirket ayrıca, uygulamasını açık kaynak haline getirmeyi ve Android kod tabanı aracılığıyla uygulama geliştiricilerin kullanımına sunmayı vaat ediyor.

E2EE grup sohbetleri de mercek altında

Kanun yapıcılar ve piyasa düzenleyicileri de standardın gerisinde kalırsa Google, MLS’nin uygulamalar genelinde fiili protokol haline gelebileceğinden emin. Böylece her uygulama geliştiricinin tescilli uçtan uca şifreleme (E2EE) protokollerini sürdürmekle meşgul olmamasını sağlıyor. Standart ayrıca, üçüncü taraf ara katman yazılımının birlikte çalışabilirliği sürdürmede hiçbir rolü olmamasını sağlayarak ek güvenlik endişelerini ortadan kaldırabiliyor. MLS ayrıca, platformlar genelinde E2EE grup sohbetlerinin uygulanmasını daha basit hale getirebiliyor. Çünkü mesajlar, iPhone’daki RCS mesajları gibi farklı formatlarda teslim edilmeyecek.

Tüm avantajları güzel ve şık, uygulaması da mümkün. Ancak. RCS standardının kendisini örnek olarak alırsak Apple , belki de kısmen, başka hiç kimseye değil, kullanıcılara fayda sağlayan ek kaynaklar ve emek talep ettiği için, açıkça onu uygulamakla ilgilenmiyor . Aynı şekilde, birçok uygulama geliştiricisinin ve şirketin, özellikle de küçük oyuncuların MLS standardına ayak uydurmak için önemli kaynaklara yatırım yapacağına inanmak zor.

Apple’ın USB-C’ye karşı geri adım atması veya Google’ın Epic Games davasının ardından Play Store politika değişikliklerine yönelik düzenleyici baskıya karşı çıkması gibi şiddetli bir muhalefet kaçınılmaz. Kablosuz şarj için Qi gibi sektör genelinde yaygın olarak benimsenen donanım standartlarının iyi örnekleri var. Ancak böyle bir standardın Google’ın öngördüğü ölçekte kullanılabilir olması yıllar alacak. Yine de, Google gibi büyük bir teknoloji markasının iletişim ve güvenlikte standartlaşmayı savunduğunu görmek oldukça önemli. Bunun, yaygın bir şekilde benimsendiğini görmek için on yılın daha iyi bir bölümünü alan başka bir RCS benzeri boş rüyaya dönüşmesi için çok gerçek bir şans var.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir