Google, otonom sürüş için yeni laboratuvar kuruyor

0

Google, otonom sürüş teknolojileri konusunda piyasada önderlik yapan bir isim. Henüz otomobil üreticileri bile bu konuyu düşünmeye cesaret edemezken internet devi ilk prototiplerini üretmeye başlamıştı. Firma şimdi ABD otoyollarında test sürüşünde dönüp duran birkaç düzine otomobilden daha ileri seviyeye geçebilmek için Michigan da 5 bin metrekarelik bir araştırma geliştirme laboratuvarı kuruyor.

Yeni otonom sürüş laboratuvarının önemli bir özelliği, sadece Google çalışanlarına ayrılmış olmaması. Yeni mekanda, Google’ın sürüş teknolojilerini geliştirmekte iş birliği yapan diğer firmaların çalışanları ve mühendisleri de bulunacak. Yani, ABD ordusunda çok sevilen bir kavram olan “Joint task force” bu kez otonom sürüş teknolojileri için oluşturulmuş olacak.  Fiat Chrysler fabrikalarından sadece 35 dakika uzaklıkta olacak merkezde çok sayıda FC mühendisinin de çalışacağı düşünülüyor.

Araştırma merkezinde ilk olarak Fiat Chrysler’ın Pacifia isimli minivan modeli üzerinde çalışma yürütülecek ve otonom sürüş ekipmanlarının bu araca entegre edilmesi projesi yürütülecek. Minivan modellerinin bir özelliği, şehir içinde çok sayıda insanı ve kargoyu taşıyabildiği için hem ticari işletmelerde hem de Uber gibi araç paylaşım servislerinin şoförleri arasında popüler olması. Dolayısıyla, Google ve FC’nin ilk hedefinin otonom araçları KOBİ ve ulaştırma sektörü içinde pazarlamak olduğu anlaşılıyor.

İki firma ilk aşamada 100 adet Pacifia’yı test aracına dönüştürüp yollara çıkarmayı planlıyor.

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>