Techinside Google News
Techinside Google News

Google, şimdi de bambaşka bir soruşturmayla karşı karşıya!

Yargıç James Donato, Android uygulama mağazasının geleceğini belirleyebilecek olan Epic v. Google davasını yönetiyor; ancak bu davadaki ifadelerden biri Google için de daha fazla etkisi olabilir.

Cuma günü Yargıç Donato, davanın Google tarafını kasıtlı ve sistematik bir şekilde kanıtları bastırdığı için soruşturacağına söz verdi ve şirketin davranışını “adaletin adil yönetimine karşı cepheden bir saldırı” olarak nitelendirdi.

Kimin sorumlu olduğunu derinlemesine araştıracağım.” dedi ve bu konuları “bu duruşma dışında kendi başına” takip edeceğini ekledi.

- Advertisement -

Epic – Google davasındaki ve DC’de Google’a karşı paralel bir DOJ antitröst davasındaki ifadeler, Google’ın çalışanlar arasındaki sohbet mesajlarını otomatik olarak sildiğini ve CEO Sundar Pichai’ye kadar tüm çalışanların bunu belirli bir güvenlik sağlamak için kasıtlı olarak kullandığını ortaya çıkardı.

Pichai ve diğer birçok çalışan da, delilleri korumaya yönelik yasal zorunlulukları konusunda bilgilendirildikten sonra bile otomatik silme ayarını değiştirmediklerini ifade etti. Ve Pichai, diğer çalışanların yanı sıra, belgeleri başkalarının eline geçmesini önlemek için yasal olarak ayrıcalıklı olarak işaretlediklerini itiraf etti .

14 Kasım’da Pichai mahkemeye, başta Alphabet’in baş hukuk sorumlusu Kent Walker olmak üzere hukuk ve uyum ekiplerine kendisine doğru şekilde talimat vermesi konusunda güvendiğini söyledi ve bu nedenle Yargıç Donato, Walker’ı iki gün sonra mahkemeye çıkardı.

Ancak yargıç Walker’ın ifadesinden de tatmin olmadı ve onu “step dansı yapmakla” suçladı.

Walker, “hiçbir zaman çalışanların gerçekten delil saklayıp saklamadığını denetleme girişiminde bulunmadığını” ve “hangi iletişimin hukuki bir davayla ilgili olabileceğine karar vermenin bireysel çalışanlara bırakıldığını, birden fazla çalışanın mahkemede neyin konuyla ilgili olduğu konusunda yanlış fikre sahip olduklarını ifade ettiğini” söyledi.

Bugün Yargıç Donato, Google’ın bu şekilde davranmasının “Amerika Birleşik Devletleri’nin bir yargı görevlisi olarak beni derinden rahatsız ettiğini” söyledi ve bunu “on yıl boyunca kürsüde gördüğü en ciddi ve rahatsız edici kanıt” olarak nitelendirdi.

Yargıç Donato “Bu davranış adaletin adil yönetimine karşı cepheden bir saldırıdır. Bu, yasal süreci sekteye uğratır. Hukuki uyuşmazlıkların adil çözümünü sorgulamaktadır. Bu bizim sistemimize aykırı.” dedi.

Ancak yargıç bugün jüriye, Google’ın davaya zarar verebilecek kanıtları yok ettiği anlayışıyla ilerlemesi gerektiğini söyleyen bir “zorunlu çıkarım talimatı” yayınlamamaya karar verdi.

Bunun yerine, “müsamahakar” bir jüri talimatı olacak; jüri, eksik kanıtların Epic’e yardımcı olabileceği ve Google’a zarar verebileceği sonucunu “çıkarabilir”.

Yargıç Donato, “Zorunlu bir çıkarım talimatı vermenin sınırları dahilinde olsa da, bu konuları bu duruşmanın dışında, sonraki duruşmalarda kendi başıma takip edebilirim.” dedi.

Yapılacak en iyi şey jürinin bir çıkarımda bulunup bulunmayacağına kendisinin karar vermesidir. Jüri adına bu çıkarımı yaparak takdir yetkisini kısıtlamayacağım” şeklinde ekledi.

Kimin sorumlu olduğunu ortaya çıkaracağım.” “Bu, burada olan her şeyden ayrı ve farklı olacak ama o gün geliyor.”

Google, Yargıç Donato’nun ifadeleri hakkında yorum yapmayı reddetti. Walker, mahkemede otomatik silme ayarının artık tüm Google çalışanları için varsayılan olarak kapalı olduğunu ifade etti.

Bugün Epic ve Google, Epic v. Google davasını takip ettiler. Kapanış tartışmaları ve jüri talimatları için 11 Aralık bekleniyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:27:42

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir