Google ve Facebook Avustralya’nın isteğini kabul etti

0

Google Facebook Avustralya

Google ve Facebook’un telif ödemeleri için yaptığı gergin görüşmelerde sonuca ulaşıldı. Google ve Facebook Avustralya’nın isteğini kabul etti.

Google ve Facebook Avustralya tarafından tehdit edilmişti

Avrupa ülkeleri, teknoloji sağlayıcıların yayın platformlarına ödemeler yapması konusunda taleplerde bulunuyor. Özellikle de haber sitelerine, Google ve Facebook’taki news özelliğinden dolayı ödeme yapılması talep ediliyor.

Google bazı ülkelerde bu isteği kabul ederken Avustralya’da sert bir tutumla reddetmişti. Avustralya hükümeti ise bu istek reddedilirse Google’ın ülkede faaliyet gösteremeyeceğini açıklamıştı.

Google’ın Fransa’dan gelen benzer bir talebi onaylamasının ardından Avustralya’dan da bu yönde istek gelmişti. Bu konuda eli güçlenen Avustralya, görüşmelerde istediği cevabı almayı başardı. Böylelikle Fransa’da uygulamaya alınacak olan, yayıncılar için yıllık bazda ödeme sistemi Avustralya’da da uygulanacak.

Ülkelerin bu yönde istekte bulunmasında Google’ın yeni Haber Vitrini isimli sekmesinin büyük bir payı bar. Çünkü bu sekmede Google kendisine önemli bir trafik sağlıyor. Artık Google, yerel sitelerden aldığı bu içerikler için ödeme yapmak durumunda kalacak.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>