Google veri merkezi için güneş enerjisi

0

Google veri merkezi

Google veri merkezi çalışmaları için güneş enerjisinden yararlanmaya devam ediyor. Belçika’daki Google veri merkezi için 10.665 adet fotovoltaik panel kullanılacak.

Google veri merkezi 2019’da açılacak

Google, Belçika’daki toplam yatırımını 1 milyar avroya çıkararak Belçika’da yeni bir 250 milyon avroluk veri merkezi inşa ediyor. Merkezin, 2019 yılının ortalarında tamamlanması ve faaliyete geçmesi planlanıyor. Veri merkezini özel kılan ise enerjisinin yenilenebilir enerji ile sağlayacak olması. 10.665 fotovoltaik panel içerecek, 2.9 Gigawatt saatlik enerji üretecek, veri merkezinde dört hektarlık bir alanı kaplayacak.

Google, veri merkezleri ve ofisler de dahil olmak üzere 2017’deki küresel operasyonları için yüzde yüz yenilenebilir enerji hedefine ulaşmayı umduğunu açıkladı. Bu projenin bir veri merkezi sitesinde yaptığı ilk güneş enerjisi tesisi olduğu belirtiliyor. Bu projede şu anda bilgisayar teknisyenlerinden elektrikli ve makine mühendislerine, güvenlik ve tesis yönetimi alanlarına kadar tam zamanlı ve yüklenici rollerde yaklaşık 350 kişi istihdam edildi.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>