Google, yapay zeka Startup’larını satın alacak

0

Google, büyük bir rekabetin söz konusu olduğu yapay zeka alanında, neredeyse kurulan her startup’ı satın almak üzere özel bir fon ayırdığını duyurdu.

Buna göre dev şirket, yapay zeka alanında ürün geliştirmek üzere kurulan, çalışmaları meyve vermeye uygun görülen, henüz erken aşamada bulunan startup’ları daha büyümeden, yani fiyatları artmadan satın alarak bünyesine katacak. Şirket böylece piyasada değerleri hızla artan yapay zeka uzmanlarını da kendi renklerine bağlamış olacak.

Silikon Vadisi’nde yapay zeka uzmanları şu anda altından daha değerli görülüyor ve deneyimli bir yapay zeka uzmanını işe almak için bizzat şirketin CEO’su veya kurucusu, uzmanın evine kadar gidip kendi şirketinde işe girmesi için dil dökerek ikna etmek durumunda kalıyor.

Google’ın Gradient Ventures adını verdiği yeni şirket içi fonu, şirketin yapay zeka konusundaki deneyimli mühendisi Anna Patterson tarafından yönetilecek. Google fonun büyüklüğü konusunda bilgi vermedi ancak söz konusu yapay zeka olunca dev teknoloji şirketlerinin milyar dolarları harcamaktan çekinmedikleri biliniyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>